Јанчев: Мини-хидроцентралите се придобивка за олигарсите, ова е класичен пример на експлоатација

Саше Јанчев е советник во Општина Гевгелија од редовите на Левица и борец во првите редови на протестите за спас

Read more

Исмаил: Странскиот капитал го ангажира ДУИ за преку „Рудниците на смртта“ ја уништи Источна Македонија

Став на Реџеп Исмаил – член на Президиумот на Левица, по однос на одлуката на владата на ДУИ за давање

Read more

„Бермудски триаговник“ во Источна Македонија вреден над 50 милиони евра

Став на А.Б. –  Член на Левица – Сектор Енергетика – Рударство и металургија Од статијата „Kој прави „Бермудски триаголник“

Read more

„За скопскиот газда“ – Исповед за како работодавач од Скопје ги експлоатира вработените

Текст објавен на фејсбук профилот на Пане Христопулос насловен „За Скопскиот Газда“ за тоа како работодавачот ги злоупотребува работниците и

Read more

Фирмата „Зои Пер Компани” ги криши работничките права – Инспекторатот не може да ја најде?!

Реакција на Левица – Трудов сектор Во повеќе наврати до #Левица пристигнаа поплаки од страна на работници, вработени во скопската

Read more

Левица: ДУИ со предлог-закон за експлоатација на работниците

Реакција на Левица – Трудов сектор Собранието се обидува во скратена постапка да протурка измени на Законот за Работни Односи

Read more

Во одбрана на солидарниот данок

Пишува Јован Крајевски – Член на Президиумот на Левица Провидна е критиката на Бојан Стојановски, пратеникот од редовите на ДПМНЕ,

Read more

Пред две години ги остави работниците на улица – денес „моли“ да се вратат назад

Некаде во средината на 2021 година околу 230 работници од светиниколската конфекција останаа без работа. Мнозинскиот сопственик на оваа конфекција

Read more

Руте се извини за холандскиот империјализам, но не спомна репарација

Холандскиот премиер Марк Руте во понеделникот формално се извини во име на неговата влада за улогата на земјата во поддршката,

Read more

Господа капиталисти, во мрачниот социјализам бевме Македонци

Став на Виолета Аврамовска, Советник од Левица во Општина Охрид Здраво другари и другарки северномакедонци! Ох, простете, ве нареков другари

Read more