Над 100.000 Ерменци си заминаа за две недели од Нагорно-Карабах

Речиси целото етничко ерменско население побегна од Нагорно-Карабах откако азербејџанската армија ја презеде контролата врз регионот со молскавична акција пред

Read more

74 години од почетокот на Егејскиот егзодус

На денешен ден навршуваат 74 години од геноцидот врз македонското население во Егејска Македонија од страна на Британското воено воздухопловство,

Read more

На денешен ден Британија ги фрли првите напалм – бомби врз Егејска Македонија

На денешен ден, со авиони на британското воено воздухопловство, започна бомбардирањето на цели села и населби на Македонци со напалм,

Read more

Утре ќе се полага цвеќе во чест на протераните од Егејска Македонија: Во сеќавање на Денот на разделените

Делегација на здружението „Форум за човекови права на Македонците од егејскиот дел на Македонија – Скопје утре (четврток) со почеток

Read more

Кираџиева: Свидетелство на баба ми Сандра од Егејска Македонија каде пишува дека е Mакедонка

Пишува: Весна Кираџиева Училиште за економија, Осијек, 1950/51. Родена 1933, с. Нивици, Леринско (да, тоа Нивици – Преспански договор). Народна

Read more