Полјански: Државниот удар во Украина 2014 година беше оркестриран од западните земји, првенствено САД

Секвенци од изјавата на Дмитриј Полјански, в.д. Постојан претставник на Руската Федерација во ОН на состанокот на Генералното собрание на

Read more

Демонстрантите во Буркина Фасо ја запалија француската амбасада

Демонстранти ја нападнаа и запалија француската амбасада во главниот град на Буркина Фасо, откако приврзаниците на новиот лидер кој дојде

Read more

Масовни протести во Пакистан против влијанието на САД за „промена на режимот“

Откако легално избраната власт на Пакистан, предводена од Имран Кан, одлучи земјата да остане неутрална во однос на конфликтот помеѓу

Read more

Државен удар во Боливија предводен од фашистички паравоен лидер и милионер – со надворешна поддршка

Лидерот на боливискиот пуч Луис Фернандо Камачо е екстремно десничарски мултимилионер, кој потекнува од фашистичките движења во регионот Санта Круз,

Read more

Левица: Поддршка за венецуелскиот народ во борбата против империјализмот!

Реакција на секторот за надворешна политика на политичката партија Левица. Поддршка за работниците и селаните во Венецуела, поддршка за нивната

Read more

Мигрантската криза во Хондурас и Централна Америка – пропаста на државата на капиталот

Големиот демографски потрес со кој се соочи Европа во 2015 година, потегна низа горливи прашања кои бараат глобален одговор. Сиромаштијата,

Read more

Венецуела меѓу Сцила и Харибда: работниците се на потег

На 12 април 2002 година, Хуго Чавез е уапсен со државен удар. Следниот ден Педро Кармона, претседателот на Федекамарас (водечка

Read more