Владата ќе дозволи на државно да се вработува дијаспора за да бидат 29,52 отсто Албанци, од балансерот ќе се вадат само непопишаните

Во државните институции и министерствата почнаа подготовките за усогласување на вработувањата по етничка линија откако министерот за информатичко општество и

Read more

(Фото) Левица: Македонците од дијаспората велат „НЕ“ за бугаризација на Македонија

Реакција на Левица – Дијаспора Сите Македонци од дијаспората, коишто живеат и работат надвор од Македонија, исто како и Македонците

Read more

(Видео) Крмов: Ние се залагаме за правична застапеност, ама класна правична застапеност

Контрареплика на пратеникот на Левица, Борислав Крмов кон пратеничката Арта Биљали – Зендели „Деведесет проценти од дијаспората била албанска –

Read more

(Видео) Крмов: Ако власта се дрзне да по секоја цена спроведе ваков фалсификат, ќе доживее и колапс на изборите

Говор на пратеникот, Борислав Крмов, по повод предлог измените на Законот за попис, односно неговото одложување. „Јас сметам дека најголемиот

Read more

Крмов: Најголем пропуст околу средбата на Заев и Мицкоски е давањето дозвола пописот на дијаспората да продолжи

Пратеникот на Левица, Борислав Крмов во своето гостување на ТВ Стар истакна дека спорно е продолжувањето на пописот во дијаспората,

Read more

(Видео) Крмов: Неразумно е да се попишува дијаспората за одредување на правична застапеност кај нас

Дел од гостувањето на пратеникот Борислав Крмов, во емисијата „Што мисли народот“.  „Најголем пропуст околу средбата меѓу Заев и Мицкоски

Read more

Апасиев: Со ваков закон за попис процесот на демакедонизација ќе биде завршен

Во последното свое гостување, пратеникот Димитар Апасиев истакна дека Левица покрај одлагање на пописот, бара и нов закон за попис.

Read more

Апасиев: Ќе организираме мрежа адвокати-Бранители на народот за правна помош за пописот

Во вечерашното интервју на Само Вистина, кое помина со гасење на струјата и прекини на стримот, лидерот на Левица порача

Read more

Власта нема проблем со мешањето на други држави во пописот, Груби тврди дека пописот е политички процес

И покрај бројните реакции во јавноста за мешањето во внатрешните работи од страна на премиерот Албин Курти, кој најави кампања

Read more

Дијаспората бара одложување на политичкиот и создавање услови за статистички попис

Соопштение на Координативно тело на Македонците во Европа. За да се добие поширока информативност и слика за пописот кај Македонците

Read more

Крмов: Груби трча на ДРЖАВНА СМЕТКА да лобира за попишување на „неговата“ дијаспора!

Пратеникот на Левица – Борислав Крмов реагираше на фејсбук-објавата на вицепремиерот Артан Груби, кој со слика само на албански јазик

Read more