Израел го доживеа најсмртоносниот ден во Газа

Израелскиот премиер вети одмазда откако Хамас уби 21 војник во еден напад, најмногу од почетокот на војната. Израелскиот премиер Бенјамин

Read more

Левица со иницијативи во советите за хуманитарна помош во Газа

Застрашувачки се информациите од Газа, каде за неполн месец, само според официјалните статистики се убиени над 5.000 деца, додека античовечките

Read more

Главната болница во Газа не функционира – Израел до сега уби над 11.000 Палестинци

Директорот на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом Гебрехесус, вели дека најголемата болница во Газа, Ал-Шифа, повеќе не е функционална откако последните

Read more

Русија ќе продолжи со напорите за обезбедувањето хуманитарна помош во Газа

„Русија ќе продолжи со контактите со Израел, Египет и Палестинците за да помогне во обезбедувањето испорака на хуманитарни материјали во

Read more

САД ќе им „помогне“ на Палестинците со давање „помали“ бомби на Израелците

За време на состанокот со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, Американскиот државен секретар Антони Блинкен инсистираше Израел да ги намали цивилните

Read more

Палестинецот живее со 2 парчиња леб и плаче за вода – светот демонстрира

Заменик-координаторот на ООН за Блискиот Исток, Лин Хестингс, кој е и хуманитарен координатор за палестинските територии, рече дека само една

Read more

Израелците бомбардираа христијанска болница – најмалку 500 загинати

Израел само што ја бомбардираше болница Ал-Ахли во Газа исполнета со пациенти, лекари, медицински сестри, медицински персонал и луѓе кои

Read more

Ниту една помош досега не стигнала до 2,3 милиони жители на Газа

Илјадници Палестинци бегаат на југот на Газа откако Израел им рече да се евакуираат од северот – па потоа ја

Read more