Бомбардирањето на Југославија беше огромна трагедија

Рускиот претседател Владимир Путин кажа денес дека НАТО бомбардирањето од 1999 година е огромна трагедија и акција која може само

Read more

Се огласи и Путин, вети дека казната за нападот во Москва ќе ја сносат извршителите, организаторите и нарачателите

Рускиот претседател Владимир Путин за првпат проговори за терористичкиот напад на трговскиот центар Крокус во Москва, во кој загинаа повеќе од

Read more

Путин доби рекорден број на гласови, во изборите со рекорден одѕив

Досегашниот претседател на Русија Владимир Путин, во услови кога немаше вистинска конкуренција, обезбеди уште шест години на чело на Русија

Read more

Русите гласаат, а Украинците ги гранатираат гласачките места

Руското Министерство за одбрана соопшти дека во текот на ноќта биле соборени 35 украински беспилотни летала, вклучително и четири во

Read more

Учесниците на Светскиот младински фестивал создадоа вистински „град на светската младина“, вели Путин

Последниот фестивал со долга традиција, оваа година инициран од Русија, се одржа од 1 до 7 март 2024 година, на

Read more

Путин им ја честиташе големата победа на руските војници

Рускиот претседател Владимир Путин го нарече освојувањето на градот Авдeeвка голема победа откако началникот на украинската војска вчера рече дека

Read more

Путин очекувал Карлсон да биде поагресивен во интервјуто

Рускиот  претседател Владимир Путин пред домашните медиуми изјави дека не уживал целосно во интервјуто со американскиот новинар Такер Карлсон. Според

Read more

Путин: Русија работи посветено за да помогне на Куба во надминувањето на санкциите

Во средата, рускиот претседател Владимир Путин го информираше кубанскиот премиер Мануел Мареро дека неговата Русија работи посветено за да помогне

Read more

По повод „Денот на Русија“ – ДНР Кореја изрази поддршка за рускиот народ

„ДНР Кореја изразува целосна поддршка и солидарност со рускиот народ кој го брани својот суверенитет и иднина и му посакува

Read more

Путин му додели „Орден за пријателство“ на Стивен Сегал

Путин потпиша указ со кој на актерот му се доделува „Орден за пријателство“ за „голем придонес во развојот на меѓународната

Read more

(Видео) Путин: Фидел Кастро се бореше за правда и слободата на угнетените народи

На откривање на споменикот на Фидел Кастро во Москва присуствуваа кубанскиот претседател Мигел Дијаз-Канел и претседателот на Руската Федерација Владимир

Read more