Левица ќе поднесе предлог – закон за укинување на апанажата

Соопштение на Политичката партија Левица. Најголем дел од министрите кои што повеќе не се дел од Владата, максимално користејќи ги

Read more

Ленка: Двете најбогати министерки со имот што обична работничка во цел живот не може да го заштеди, побараа апанажа

Собраниската служба информираше дека поранешниот министер за земјоделство Аријанит Хоџа, поранешниот вицепремиер за европски прашања Никола Димитров и поранешниот заменик-министер

Read more

Груби претседава со работната група за култура во Бугарија, Битиќи ја предводи економија

Вчера вечерта Владата ги формираше работоте групи за продлабочување на билатералната соработка со Бугарија. Оваа средба е резултат на произлезен

Read more

Апасиев: Вие ни фрлате амандмани без Северна – ние ќе ви фрламе амандмани со Северна

На вчерашната седница за избор на нова влада, пратеникот од Левица, Димитар Апасиев во контра – реплика на пратеникот од

Read more

Апасиев до Ковачевски: Вие потекнувате од омразената црвена буржоазија и династискиот систем на владеење во СДС

Пратеникот Димитар Апасиев од Левица на денешната седница во Собрание истакна низа критики за новиот состав на Владата, при што

Read more

Закажано судењето за Рашковски поради основани сомневања за криминал кои ги направил како Генерален секретар на Владата

Кривичниот суд на крајот од декември соопшти за јавноста дека обвинителниот акт против поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски

Read more

Проблемот со работниците од „Железници Транспорт“ не е решен, но затоа бројот на вработени административци постојано се зголемува

Владата во месец декември само за три министерства предводени од ДУИ распишани огласи за над 220 вработувања на административни работници,

Read more

Новиот премиер не може да јаде со стариот прибор, Владата ја подновува кујната за над 37.000 евра

Новиот премиер ќе биде дочекан во подобри услови од претходниот, Владата набавува нови прибори за јадење, со највисок квалитет, порцелан,

Read more

Од 9 пријави, Финансиска полиција 4 испратила на погрешна адреса, ниту една пријава за функционери

Иако Обвинителството е орган за гонење на организиран криминал и корупција, без доставена кривична пријава од Финансиската полиција или од

Read more

Левица: Најплодната земја од Овчеполието под закана од странски инвеститори

Од политичката партија Левица реагираа до јавноста во врска со најавената странска енергетска инвестиција во Овчеполската котлина, која е предвидена

Read more