Сите сме еднакви пред Уставот и законите или сепак не

Пишува: Катерина Јовановска, координатор на Левица – Трудов сектор и Советник во Град Скопје. Демократијата или  „владеење на народот” се

Read more

Османи: Согласно Преспанскиот договор Македонија нема да се грижи за своите малцинства

Според министерот за надворешни работи Бујар Османи Македонија не е должна да се грижи за националните малцинства. Оваа одлука е

Read more

За Маричиќ прашање на време е кога Бугарите ќе бидат внесени во Уставот

Според Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ повеќе не се дискутира дали Бугарите ќе бидат внесени во македонскиот Устав, туку

Read more

Дали некој од пратениците на СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ќе го поддржи укинувањето на апанажата

Од страна на пратениците од Левица, вчера, во Собранието на Република Македонија беше доставен предлог-закон за укинување на апанажата. Со

Read more

Левица ќе поднесе предлог – закон за укинување на апанажата

Соопштение на Политичката партија Левица. Најголем дел од министрите кои што повеќе не се дел од Владата, максимално користејќи ги

Read more

Ленка: Двете најбогати министерки со имот што обична работничка во цел живот не може да го заштеди, побараа апанажа

Собраниската служба информираше дека поранешниот министер за земјоделство Аријанит Хоџа, поранешниот вицепремиер за европски прашања Никола Димитров и поранешниот заменик-министер

Read more

Груби претседава со работната група за култура во Бугарија, Битиќи ја предводи економија

Вчера вечерта Владата ги формираше работоте групи за продлабочување на билатералната соработка со Бугарија. Оваа средба е резултат на произлезен

Read more

Апасиев: Вие ни фрлате амандмани без Северна – ние ќе ви фрламе амандмани со Северна

На вчерашната седница за избор на нова влада, пратеникот од Левица, Димитар Апасиев во контра – реплика на пратеникот од

Read more

Апасиев до Ковачевски: Вие потекнувате од омразената црвена буржоазија и династискиот систем на владеење во СДС

Пратеникот Димитар Апасиев од Левица на денешната седница во Собрание истакна низа критики за новиот состав на Владата, при што

Read more

Закажано судењето за Рашковски поради основани сомневања за криминал кои ги направил како Генерален секретар на Владата

Кривичниот суд на крајот од декември соопшти за јавноста дека обвинителниот акт против поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски

Read more