(ВИДЕО) Левица ќе изгради спомен – обележје, посветено на бранителите од Вејце

Ви го претставуваме идејниот проект кој Левица ќе го изгради во Вејце од позиција на власт, во чест и помен

Read more

Левица: Со племенски манири, територијални претензии и никаков соживот нема чекор кон Европа и светот

Реакција на Левица – ЛО Тетово Во 21 век кога светската цивилизација претендира да се колонизора на Марс, албанците од

Read more

Претседателот на Левица – Апасиев постави спомен-плоча кај Вејце во чест на бранителите

Соопштение на Политичката партија Левица Денес (28 април 2023 година), највисока делегација на Левица, предводена од претседателот проф. д-р Димитар

Read more

Нема потреба повеќе да ни доаѓате во помош. Сите ќе изгинеме за Македонија – 21 година од Масакрот кај Вејце

Масакрот кај Вејце се смета за најкрвавиот и најбрутален масакр во поновата историја на Македонија. На 28 април 2001 година,

Read more

Уништена спомен-плочата за убиените бранители кај Вејце, првиот вицепремиер Груби не ја заштити

На 28 април 2001, попладнето патрола на македонските безбедносни сили падна во заседа поставена од припадници на УЧК. Нивните возила

Read more

Левица по повод 20 години од масакрот кај Вејце

На 28 април 2001 година, осуммина припадници на специјалната единица „Волци” и на „Посебната единица на СВР Битола“, беа убиени

Read more