(Видео) Крмов: Македонскиот народ и Левица не ви се плашат од празните закани за војна

Обраќање на БОРИСЛАВ КРМОВ за скандалозната колумна на функционерот на Алијанса за Албанцитe, Арбен ФЕТАИ. На почетокот на својот говор,

Read more

Апасиев до Ковачевски: Нижите пораз до пораз, со Грција, со Бугарија, па и со ДУИ во сопствена Влада

Извадок од говорот на Пратеникот Димитар Апасиев, кој на пленарната Седница зборуваше за „успесите“ на СДСМ кои ги нарече башибозлук,

Read more

(Видео) Апасиев до СДСМ и ДУИ: Вие не сте европска, вие сте арамиска коалиција

Извадок од говорот на Пратеникот Димитар Апасиев, кој на пленарната Седница зборуваше за коалицијата на СДСМ и ДУИ, која ја

Read more

79 години од загинувањето на кумановскиот Народен херој Христијан Тодоровски – Карпош

Објава на Левица – ЛО Куманово Христијан Тодоровски – Карпош е народен херој од Куманово. Македонски комунист и истакнат партизански

Read more

Стојков: Врз Македонците во Бугарија се вршени систематски репресии

Да ја кажеме вистината в оочи за тоа кој кого репресира и кој кого го лаже во актуелните македонско –

Read more

Aпасиев од говорница ги разобличи удбашко-полициските репресии врз левичарите

На вчерашната собрадниска Седница за поставување на пратенички прашања, лидерот на Левица со обради до Министерот за внатрешни работи Оливер

Read more

Светозара – „Бандитката обесена во Босанска Крупа покажа невиден пркос”

Објава на Левичарскиот Институт Рацин На денешен ден 1925 година во Босанска Градишка, Босна и Херцеговина, родена е Лепа Светозара

Read more

Апасиев: Соопштенијата на СДС против мене се како потерницата на нацистите по Тито

Црната кампања на СДСМ против Левица и нејзиниот лидер Димитар Апасиев трае со години. Но, реториката која ја води владејачката

Read more

По иницијатива на Левица Уставен суд одлучува дали пратениците имаат право за надоместок на патни трошоци

Пратениците од Политичка партија Левица, Димитар Апасиев и Борислав Крмов ги оспорија точките 3 и 4 од Одлуката за висината

Read more

Масакрот во Долгаец – прилепско од 1915 година

Објава на ОМО Илинден Пирин – забранетата македонска партија во Бугарија Не само во Втората светска војна, бугарскита војска извршила

Read more

Професорот Апасиев му одговори на спикерот Џафери за референдумот

Откако претходно Левица поднесе предлог, односно барање за покренување на граѓанска иницијатива на државно ниво за распишување на задолжителен дополнителен референдум,

Read more