Вучиќ верува дека посетата на Си Џипинг на Србија е историска шанса за неговата земја

Претседателот на Кина Си Џинпинг е во дводневна официјална посета на Србија, на покана на претседателот Александар Вучиќ, со кого

Read more

Денес СКОЈ организира хуманитарен концерт „Духот на Куба во Белград“

Организацијата СКОЈ (Сојуз на комунистичката младина на Југославија) ја информира јавноста дека денес, недела 13.08. во 2023 година со почеток

Read more

Црвена Младина на меѓународен анти-империјалистички камп во Белград

Соопштение на Црвена Младина Секретарот на младинската организација на Левица – Црвена Младина, Кристијан Димков, учествуваше на анти-империјалистичкиот CENA камп

Read more

Римски аквадукт и „луксузни“ гробници откриени при изградба на подземна гаража за паркирање во Белград

Српските археолози откопаа неколку римски гробници и остатоци од аквадукт во центарот на Белград, Србија. Наодите во Белград потекнуваат од

Read more

Кина никогаш нема да го заборави бомбардирањето на НАТО на кинеската амбасада во Белград – МНР на НР Кина

Фејсбук статус на Дарко Тодоровски Кинескиот народ никогаш нема да го заборави варварското бомбардирање на кинеската амбасада во Белград од

Read more

Ѓорѓи Илиевски: Јаничару Топалов

Во повеќе наврати Кирил Топалов, инаку член на мешовитата експертска мултидисциплинарна комисија  за  историски  и  образовни   прашања меѓу Р.

Read more

Како ЈУ-Рок сцената се солидаризираше со Палестина

Во петок, 9 јули 1982 во Белград, на плоштадот „Маркс и Енгелс”, одржан е голем собир за поддршка на палестинскиот

Read more