Левица: Власта уфрли провокатори за да апси народ

Соопштение на политичката партија Левица Вечерва, владата на СДС и ДУИ во целост прикажа како се манипулира и демонстрира насилство

Read more

(ВИДЕО) Полицијата претепа обичен граѓанин во центарот на Скопје

На денешниот протест кој се одржи пред Влада, а потоа да заврши пред Собранието на Република Македонија, полициската бруталност беше

Read more

Сенародни протести пред Влада секој ден во седум против бугаризацијата

После вчерашниот масовен протест, граѓаните продолжуваат да се организираат и порачуваат дека ќе продолжат да протестираат пред владата секој ден

Read more

Институтот „Конфуциј“ организира предавање на тема „Патот на свилата: Подем во времето на династијата ‘Та́нг“

Институтот „Конфуциј“ при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје има чест да Ве покани на второто предавање на д-р

Read more

Граѓаните се мобилизираат против францускиот предлог

На социјалните мрежи се забележува дека граѓаните почнуваат да се мобилизираат и најавуваат секојдневни протести пред владата изразувајќи го својот

Read more

Промоција на првата и единствена Aнтологија на македонската слем поезија

 22. јуни 2022 година, 19:19 часот  Салон 19:19 Културно информативен центар – Скопје Бидете дел од промоција на првата и

Read more

Делегација на Левица положи свежо цвеќе во Ваташа

Денес, претседателот на Левица – Димитар Апасиев, заедно со пратеникот Борислав Крмов и членовите на Президиумот – Бранко Ристов и

Read more

Рацин – револуционер, комунистички активист и интелектуалец на работничката класа во Македонија

Соопштение на Левичарскиот институт „Рацин“ Во рамки на програмата 59. „Рацинови средби“, вчера, 15-ти јуни, во Ликовниот салон Велес, се

Read more

Промоција на филозофската книга „Менциј“ – превод на Игор Радев од старокинески

Утре, на 17 јуни 2022 година (петок), со почеток во 19,19 часот, во Салонот 19,19 при Културно-информативниот центар во Скопје

Read more

Левица објави видео од масовниот протест во Битола

Политичката партија Левица која беше организатор на вчерашниот протест во Битола, објави свое видео од настанот. Настанот кој се одржа

Read more

Мирен протест на Левица под мотото „Слобода за Ламбе“

“Смрт на фашизмот, слобода на народот!” и “Слобода за Ламбе!” одекнува низ Битола. Илјадници народ се собра да изразат револт

Read more