Црвена младина го реставрираше спомен обележјето на Невена Георгиевска – Дуња

Активисти на Црвена Младина од Скопје денес успешно го обновија спомен обележјето на Невена Георгиевска – Дуња кој што се

Read more

Левица во Битола оддаде почит на загинатите бранители во Вејце​​​

На денешен ден пред 23 години се случи најкрвав и најбрутален масакр во поновата историја на Македонија. Од заседа масакрирани,

Read more

(ВИДЕО) Левица ќе изгради спомен – обележје, посветено на бранителите од Вејце

Ви го претставуваме идејниот проект кој Левица ќе го изгради во Вејце од позиција на власт, во чест и помен

Read more

Максим и Знам ништо не знаат за балистичкиот споменик во Воиновиќ

Деновиве во општина Куманово повторно изникна балистичка дивоградба на споменик на УЧК во населеното место Воиновиќ. Зачудува фактот што за

Read more

Советниците на СДСМ не ја поддржаа иницијативата за споменик на бранителите од Диво Насеље

На вчерашната Седница во Советот на Општина Куманово на дневен ред се најде иницијативата на Левица за изградба на спомен

Read more

Левица бара подигање споменик на загинатите од терористичкиот напад во Диво Насеље

Извадок прес-конференцијата на Никола Лазаровски – Советник од Левица во Општина Куманово На 9-ти и 10-ти мај 2015 година во

Read more

(Фото) Вандализиран паметниот споменик кој пред два дена беше поставен во Охрид

По речиси два дена од промоцијата, дигиталниот паметен споменик на Григор Прличев поставен во централното подрачје на Охрид вчера беше

Read more

Сквернавање на споменикот на Јане Сандански во Мелник, каде што македонците положија цвеќе

Откако по повод 107-годишнината од смрта на македонскиот револуционер Јане Сандански од партијата ОМО Илинден Пирин организираа чествување и положување

Read more

Левица поднесе иницијатива за вршење инспекциски надзор на споменикот во чест на УЧК

Соопштение на Политичката партија Левица Правниот тим на Политичката партија Левица поднесе Иницијатива за вршење вонреден инспекциски надзор до Министерството

Read more

Латвија го руши споменикот посветен на борците од Втората светска војна

Латвискиот парламент усвои амандмани со кои се дозволува уривање на споменикот на ослободителите на Рига, објави порталот „Baltnews“ на својот

Read more

Либерализмот е шминка која ја легитимира постоечката состојба

Фејсбук статус на Гораст Муратовски – Член на Президиумот на Левица. Либерализмот во овој стадиум е болест на умот, бледа

Read more