Медведев: Светот може да живее без наредби од Запад, спасот е во економските сојузи

Светот може да се развива без инструкциите на Западот и неговото мешање во внатрешната политика на различни земји, изјави денеска

Read more

Саудиска Арабија станува членка на Шангајската организација за соработка, и ги зајакнува односите со Русија и Кина

Владата на Саудиска Арабија ја одобри одлуката за приклучување кон Шангајската организација за соработка (ШОС). Станува збор за продолжување на

Read more

Захарова: НАТО го воведе концептот на т.н. „заеднички нуклеарни мисии“

Коментар на официјалната претставничка на Министерството за надворешни работи на Русиjа Мариjа Захарова во врска со изразувањето загриженост од страна

Read more

НАТО преку тендери ќе анализира како Русија добива јавна поддршка

Центарот за стратешки комуникации на НАТО (NATO StratCom COE) објави два тендери чии учесници треба да ги анализираат комуникациските стратегии

Read more

Русија стана главен снабдувач на нафта за НР Кина, престигнувајќи ја Саудиска Арабија

Во првите два месеци од тековната година, Русија стана главен снабдувач на НР Кина на нафта, престигнувајќи ја водечката Саудиска

Read more

Медведев го обвинува Западот за обидот да ја распарчи Русија

Западот се обидува да ја дестабилизира ситуацијата во Русија и да ја распарчи Земјата, изјави заменик – претседателот на Советот

Read more

Односите помеѓу Руската Федерација и НР Кина се на највисоко ниво во нивната историја

Рускиот претседател Владимир Путин и кинескиот лидер Си Џинпинг разговараа за кинеските предлози за прекин на огнот во Украина, додека

Read more

Биолабораториина САД во Украина биле воени објекти – покажа истражувањето на Комисијата

Под маската на американските биолошки лаборатории во Украина дејствуваа воените објекти на НАТО, изјави Ирина Јароваја, потпретседател на Државната дума

Read more

Средбата помеѓу Путин и Си го продолжува „пријателството без граници“

Претседателите на Русија и Кина, Владимир Путин и Си Џинпинг заклучија дека нивната средба во Москва е можност двете земји

Read more

Захарова: Западот јасно ја покажа сета „злоба и завист“ поради добрите односи меѓу двете земји

По вчерашната средба меѓу кинескиот лидер Си Џинпинг и Владимир Путин, портпаролката на МНР Марија Захарова излезе со коментар дека

Read more

Денес започнува средбата помеѓу Си Џинпинг и Владимир Путин во Москва

Кинескиот претседател Си Џинпинг денеска ја започнува посетата на Руската Федерација, што е негова прва посета на странска земја откако

Read more