Ова е „Р-ФОН“ – првиот паметен телефон на рускиот оперативен систем Rosa Mobile

Шефот на Здружението на професионални корисници на социјални мрежи и гласници (APPSIM) Владимир Зиков сподели фотографии и главни карактеристики на

Read more

Дигитална рубља е оперативна и ќе помогне во борбата против санкциите

Дигиталната рубља официјално стана оперативна на 1 август.  Идејата за воведување национална дигитална валута беше претставена од Банката на Русија

Read more

Африка повторно се буди, на повидок е второ антиколонијално ослободување?

Африка е лулка на човековата цивилизација и најбогатиот континент на планетата во однос на природните ресурси. Но, според капетанот Ибрахим Траоре,

Read more

Русија ќе го лансира првото вселенско летало на Месечината после 47 години

Во петок 11 август, Русија ќе го лансира првото вселенско летало кое ќе слета на Месечината после 47 години.  Русија

Read more

Најстариот син на сирискиот претседател Башар Асад дипломирал со почести на Московскиот државен универзитет

Најстариот син на сирискиот претседател Башар ал Асад дипломирал математика на Московскиот државен универзитет. Сопругата на сирискиот претседател Асма ал

Read more

Јуанот го престигна доларот во надворешната трговска размена на Н. Р. Кина

Во вториот квартал од оваа година, Народна Република Кина за прв пат во својата историја оствари повеќе трансакции во странство

Read more

Руската војска ги презентираше недостатоците на заробениот шведски „тенк“

При посета на шефот на министерството за обрана, Сергеј Шојгу на командно место вклучено во украинската операција, од страна на

Read more

Путин најави бесплатно жито за шест африкански земји

Рускиот претседател Владимир Путин денеска го отвори самитот Русија-Африка во Санкт Петербург со ветување дека ќе достави бесплатни житарки „во

Read more

Русија ги раскина „Договорите од Истанбул“ поради тоа што житото не заврши во сиромашните земји

Секвенци од брифингот на заменик Министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Вершинин за договорите во Истанбул (познати како договорот

Read more