Рускиот уметник со најдобар одговор кон европската русофобска политика на културно исклучување (видео)

Европската унија сугерираше санкции против „руските пропагандисти и политичари“, меѓу кои се наоѓаат имињата на неколку изведувачи, спортисти и уметници

Read more

Обидот за државен удар во Боливија се случи поради литиум!

Секој обид за државен удар има врска со некои внатрешни или надворешни интереси, а Латинска Америка постојано го чувствува тоа

Read more

Промоција на македонска литература во Русија – „Читај ја Македонија“ во Москва

Во Москва, во библиотеката „Алексеј Толстој“ се одржа литературна средба во рамки на проектот „Читај ја Македонија!“, што Олга Панкина,

Read more

Секој има капка номадска крв во себе, отворена изложбата „Диво поле“ во Москва

Изложбата „Диво поле“ деновиве беше отворена во Москва во Државниот историски музеј каде посетителите ќе можат со помош на вештачка

Read more

Нема веќе СВО, Русија е во војна

Откако Западот се замеша во специјална воена операција на страната на Украина, специјалната воена операција се претвори во војна, изјави

Read more

НАТО му сврте грб на Макрон

Белата куќа потврди дека САД нема да испраќаат свои војници да се вклучат во конфликтот во Украина. Претседателот Џо Бајден

Read more

Авдеевка падна, руската војска ја проби најутврдена линија на Украинците

Украинската армија потврди дека е издадена наредба за повлекување од делови на Авдеевка, град кој се наоѓа во непосредна близина

Read more

Путин најави дека Русија е блиску до создавање вакцини против рак

Говорејќи на московскиот форум за идните технологии, Путин  изнесе прилично извонредното тврдење кое може да има потенцијал да го револуционизира

Read more

Филмот „Мајсторот и Маргарита“ се најде на врвот на бокс-офисот во Русија

Филмот „Мајсторот и Маргарита“ изминатиот викенд се најде на врвот на бокс-офисот во Русија и ЗНД Рускиот филм „Мајсторот и

Read more

Музејот во Санкт Петербург подготвува програма за 80-годишнината од ослободувањето од фашистичката блокада

Санкт Петербург се подготвува да ја прослави 80-годишнината од целосното ослободување од фашистичката блокада. За Денот на победата во Ленинград,

Read more