Aко 100 илјади луѓе бојкотираат тогаш пописот е неуспешен, рекоа од Државен завод за статистика

Хилми Селами, заменик-директорот на Државниот завод за статистика минатата година во емисијата „Патот кон“ на Алсат ТВ рече дека пописот

Read more

„Попис“ за отпис, без пропис, со врзан потпис

Пишува Александар Симонов, координатор на Левица – Сектор Надворешна политика. Минатата година во септември месец без соодветна регулатива, методологија и

Read more

Крмов: Околу 80.000 лица кои го бојкотираа пописот криминално се внесуваат како попишани

Во вчерашното гостување на „Само вистина”, пратеникот Борислав Крмов говореше за ставот околу пописот, кој партијата Левица го смета за

Read more

Дали фалсификувањето на пописните резултати се причина зошто истите сè уште не се објавуваат

Поминаа три месеци од спроведувањето на статистичката операција т.н. „попис“, што е временска рамка повеќе од доволена за целосна обработка

Read more

Левица: Албанските партии да престанат со анти-европските политики

Во целост ја пренесуваме реакцијата на Политичката Партија Левица: „Изјавите на Бујар Османи, Артан Груби и Халил Снопче дека нема

Read more

(Видео) Крмов кон Мицевски: Вие требаше да реагирате за непопишување на дијаспората на лидерската средба

Видео од контрарепликата на пратеникот од Левица, Борислав Крмов кон пратеникот Мицевски: „Во ситуација кога власта беше ставена на колена,

Read more

Левица: Бујар Османи и Апостол Симовски да објаснат за скандалот со веќе внесените матични броеви при попишување на дијаспората

Во целост ја пренесуваме реакцијата на Левица „Покрај скандалозното решение за споделување на лични податоци од страна на “блиски лица”,

Read more