Уставниот суд им пресуди помали плати на вработените во МФ

Уставниот суд донесе конечна одлука за платите на вработените во Министерството за финансии (МФ), по која вработените во министерството нема

Read more

Бојан Стојевски тесно врзан со ВМРО ДПМНЕ е адвокатот по чија иницијатива ќе рипнат платите на функцинерите

Минатата недела, македонската јавност беше револтирана од одлуката на Уставниот суд, со којашто платите на функционерите драстично би се зголемиле.

Read more

Левица со 2.400 амандмани го блокираше покачувањето на платите на судиите

Соопштение на политичката партија Левица Пратениците на Левица – Димитар Апасиев и Борислав Крмов, пред отпочнувањето на денешната 54 седница

Read more

Највисоката исплатена плата за 2021 година во Македонија е 122, 3 милиони денари

Даночните пријави кои минале низ системот на Управата за јавни приходи покажуваат дека најмладиот милионер во Македонија во 2021 година

Read more

Достоинствен живот е сето она што властите 30 години го сервираат како луксуз

Фејсбук статус на Антигона Браздова Не ви смета криминал Не ви смета корупција во секоја сфера Не ви смета клиентелизам

Read more

Денеска генерален штрајк и во Македонска Пошта за повисоки плати

Генерален штрајк на вработените во Македонска Пошта со барање за линеарно покачување на нето платите во износ од 3 000

Read more

Доцнат платите на ангажираните на определено време во музеите

Доцнат платите од ноемри наваму на ангажирани со договор на определно време во повеќе музејски установи, реагира Синдикатот за култура.

Read more

Работниците од Охис наместо живот-добија извршители

Секој вторник и петок, веќе 16 месеци по ред, поранешните работници на фабриката „Охис“ протестираат пред државните институции. Нема исплати

Read more

Намалени плати во Прилепска пиварница?

До редакцијата на Антропол пристигна пријава од извор кој сака да остане анонимен за намалување на платите на работниците изминатиот

Read more

Конфедерација на слободни синдикати со нов протест во сабота

Соопштение на Конфедерација на слободни синдикати на Македонија. „Гранските синдикати при Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија – КСС, неколку

Read more