ОН го ставија Израел на листата земји кои извршиле ЗЛОСТОРСТВА ВРЗ ДЕЦА

Обединетите нации го додадоа Израел на глобалната листа на држави и вооружени групи кои извршиле прекршување на децата, изјави претставникот

Read more

Генералното собрание на ОН ја изгласа резолуцијата за Палестина, Македонија гласаше воздржано

Генералното собрание на Обединетите нации ја усвои резолуцијата со која се повикува Советот за безбедност на ОН да го разгледа

Read more

Американците не дозволија Палестина да стане полноправна членка на ОН

Постојаните претставници на САД Обединетите нации приложија вето во Советот за безбедност, на предлогот Палестина да стане полноправна членка на

Read more

ОН: Во израелските затвори Палестинците се сексуално измачувани

Агенцијата на ОН за помош и работа за палестинските бегалци (UNRWA) подготви интерент извештај кој циркулира во Обединетите нации, во

Read more

Трето вето на САД во ОН за прекин на огнот во Газа

Соединетите Држави денеска ставија вето на резолуцијата на ОН поддржана од арапските земји, со која се бара итен хуманитарен прекин

Read more

Русија: САД го „загрозуваат мирот“ на Блискиот Исток

Нападите на Пентагон во Сирија и Ирак се нелегални според меѓународното право, изјави претставникот на Москва во ОН. Вашингтон го

Read more

(ВИДЕО) Томас Санкара во својот говор пред генералното собрание на Обединетите Нации 1984 гoдина

Државата чиешто име во буквален превод значи земја на горди луѓе, Буркина Фасо, до пред скоро време беше сѐ освен држава

Read more