Левица: За незаконската донација од „Еуровиа“ на ДУИ му следи суспензија на државното финансирање

Реакција на Политичката партија Левица Скандалот со добиениот тендер во вредност од 1.8 милиони евра на фирмата „Еуровиа”, која е

Read more

Украинците плаќаат и до 10.000 долари за да избегнат регрутација

Илјадници Украинци платиле големи суми како мито за да избегнат да бидат повикани во воена служба во тековниот конфликт, објави

Read more

Двајца од судиите кои ја намалија казната на возачот кој ја усмртни Магдалена, држеа со месеци предмети на Мијалков во фиока

Судиите Енвер Беџети и Лирие Елези се дел од апелацискиот совет што пред околу еден месец донел одлука со којашто на возачот Ангелче Николов кој возејќи

Read more

Левица: Елиминација на корупцијата, а не уставни измени за влез во ЕУ

Реакција на Левица – Правен Сектор Секојдневно сме бомбардирани со вести за најавените уставни промени како услов за наводен влез

Read more

Борбата против перцепцијата за корупција не го решава проблемот со корупцијата

Пишува Тони Стаменковски – Советник од Левица во Општина Делчево Македонија, или како што налудничавата власт поддржана од надворешните репресори 

Read more

Али Ахмети се збогатил на незаконски начин по војната од 2001, обвинуваат од БЕСА

Потпретседателот на Движењето БЕСА, Фатмир Лимани, во Програмата 200 на Алсат упати тешки обвинувања кон лидерот на ДУИ Али Ахмети,

Read more

Додека Украинците гинат, генералите се возат низ Киев со нови Мерцедеси

Американскиот новинар Сејмур Херш, кој е добитник на Пулицерова награда, во интервју за RT открива дека Западот знае дека оружјето

Read more

Курти: Бехтел и Енка во Косово градеа нетранспарентно по надуени цени

Косовскиот премиер Албин Курти, во изјава за македонските медиуми дадена минатиот месец, кажа дека конзорциумот „Бехтел и Енка“ при градењето

Read more

Левица: ДУИ предлага закон за даночни и царински ослободувања на „Бехтел и Енка“ во скратена постапка

Собранискиот спикер Џафери закажа ИТНА седница за понеделник, на која власта по СКРАТЕНА постапка сака да протне девет предлог закони,

Read more

Македонија на 85-то место на индексот за перцепција на корупција објави Транспаренси интернешнал

Македонија се најде на 85 место од 180 светски држави според Индексот за перцепција на корупцијата за изминатата година. На

Read more

Повторно нападнат Советник на Левица овој пат во Велес

Соопштение на Игор Смилев – член на Советот во Општина Велес при политичката партија Левица Денес (среда, 14 декември) пред

Read more