На Украина и остануваат уште 30 дена за офанзива

Според високиот американски генерал Марк Мили, на Украина и остануваат уште 30 дена пред временските услови да ја нарушат нејзината

Read more

Британски тинк-тенк: Обуката на НАТО е виновна за неуспехот на контраофанзивата

Британскиот Кралски институт за обединети услуги (RUSI) предупредува дека обуката на украинските офицери врз основа на нормите на НАТО е

Read more

Три причини зошто украинската контраофанзивата не оди по планот

Според Кристијан Молинг, истражувачки директор во Германското друштво за надворешна политика, и Андрас Рац, „Русија подготви три непријатни изненадувања за

Read more

САД: Украинската контраофанзива наиде на поголем отпор од очекуваниот

Долго најавуваната контраофанзива на Киев наиде на „жесток отпор“, изјавија високи американски претставници за Си-Ен-Ен. Украинската војска претрпе „значајни“ загуби

Read more

Украина ја одложува пролетната контраофанзива до лето

По обелоденувањето на доверливите документи, за кои Пентагон потврди дека се „веродостојни“, украинските власти најавуваат одложување на пролетната контраофанзива против

Read more