Haaretz со извештај за 7-ми октомври: Израелската армија дала директива „Ханибал“!

Израелскиот медиум Haaretz објави дека истрагите откриле дека израелската армија на 7-ми октомври ја наредила директивата Ханибал, која вклучува убиство

Read more

(Видео) Анализа: Иран ја нарекуваат „држава-тврдина“, колку е моќна земјата што го нападна Израел?

Иранските пипала може да се видат во разгорувањето на огнот на Блискиот исток и многу конфликти. Преку своите посредници: палестинскиот

Read more

Иран: Американските напади на Блискиот Исток се „стратешка грешка“

Министерството за надворешни работи на Техеран ги коментираше неодамнешните операции насочени кон милитантните групи во Сирија и Ирак. Соединетите Американски

Read more

Како Русите соборија 24 украински авиони за 5 дена? (Видео)

Неколку руски извори известуваат дека Иран и доставил на Русија нови ударни беспилотни летала Карар опремени со ракети Маџид и

Read more

Иран најави формирање на моќен поморски сојуз со 7 други држави

Командантот на иранската морнарица Шахрам Ирани изјави дека Иран и Саудиска Арабија, како и три други земји од Персискиот залив,

Read more

САД распоредија нуклеарна подморница со крстосувачки ракети на Блискиот Исток, со цел да се „задржи Иран“

Во услови на зголемени тензии меѓу Израел и Иран, САД распоредија нуклеарна подморница со крстосувачки ракети на Блискиот Исток, пишува

Read more

Исламската Република Иран ќе стане еден од најголемите производители на литиум во светот

Исламската Република Иран откри еден од најголемите резерви на литиум во светот, според извештајот објавен од Прес ТВ на 27

Read more

Европската унија го подготви 10-тиот пакет санкции за Русија кои ќе важат и за Иран

Претставниците на 27-те земји од Европската унија денеска ќе разговараат за новиот пакет санкции против Русија, за кои е најавено

Read more

ИР Иран влегува во американскиот двор – праќа флота во Панамскиот канал

САД и Израел ги ескалираа тензиите на Блискиот Исток со нападот со беспилотно летало врз ирански воен објект. Тие го

Read more

Канани: Военото присуство и агресија на САД во Сирија се неоправдани

Портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи, Насер Канани, во петокот објави дека воено присуство на САД во Сирија е

Read more