Гладната толпа била закана за вооружени израелски војници? Најмалку 112 Палестинци загинаа стоејќи во ред за храна

Најмалку 112 луѓе се убиени, а 760 се повредени откако израелските трупи отвориле оган додека палестинските цивили биле собрани околу

Read more

Израел го доживеа најсмртоносниот ден во Газа

Израелскиот премиер вети одмазда откако Хамас уби 21 војник во еден напад, најмногу од почетокот на војната. Израелскиот премиер Бенјамин

Read more

Израел води тајни преговори со Конго за прифаќање бегалци од Појасот Газа

Израелските власти водат тајни преговори со африканската држава Конго и неколку други земји за прифаќање бегалци од Појасот Газа, објавија

Read more

Руско-арапски форум: Итно да се свика мировна конференција за Палестина

Учесниците на шестата сесија на Руско-арапскиот форум за соработка во Маракеш повикаа итно да се свика меѓународна мировна конференција за

Read more

Гутереш: Газа станува гробишта за деца, за стотици девојчиња и момчиња

Коментарите на шефот на OОН следат откако здравствените власти во Газа кажаа дека бројот на мртвите надминал 10.000 луѓе, а

Read more