Израел се повлекува од јужна Газа, следуваат преговори во Каиро

Окупациските сили на израелската армија се повлекоа од јужните делови на Појасот Газа пред почетокот на новата рунда индиректни преговори

Read more

Ванковска: Израел досега уби 3 ректори и 95 декани и универзитетски професори

Да не ги заборавиме – никогаш! Досега Израел уби, меѓу другите, и 3 ректори, како и 95 декани и универзитетски

Read more

Ванковска: Какви одвратни лицемери кои го нормализираа убивањето цивили

Израел си игра фудбалски квалификации за Европско првенство и никој гајле си нема! Истовремено во Газа убиваат 100 пациенти од

Read more

Израелските трупи извршија рација во болница

Израелските одбранбени сили (ИДФ) соопштија дека во понеделникот наутро започнале „прецизна операција“ во болницата Ал-Шифа во Појасот Газа. -Операцијата се

Read more

Израелците гранатираа станбена зграда во Рафах

Најмалку двајца Палестинци, меѓу кои и една жена, загинаа, а неколку други се повредени во израелски воздушен напад врз станбена

Read more

Премиерот Санчез ќе побара од шпанскиот парламент признавање на Палестина

Шпанскиот премиер Педро Санчез изјави дека ќе му предложи на парламентот да признае палестинска држава. Со ова, тој им се

Read more

Масовни демонстрации во Лондон за поддршка на Палестина

Десетици илјади луѓе маршираа во центарот на Лондон повикувајќи на итен прекин на огнот во Газа. Демонстрациите, организирани од Кампањата

Read more

ОН: Во израелските затвори Палестинците се сексуално измачувани

Агенцијата на ОН за помош и работа за палестинските бегалци (UNRWA) подготви интерент извештај кој циркулира во Обединетите нации, во

Read more