Левица: Во скратена постапка Владата ќе носи закон за компанија на бугарски политичар

Пробугарската влада во заминување, за собраниската седница која ќе се одржи утре (среда), предложила неколку скандалозни закони во скратена постапка,

Read more

Апсурден Закон за заштита и унапредување на македонскиот јазик

Пишува: Стефан Симовски – професор по германски јазик и книжевност Законот за употребата на македонскиот јазик е ДЕФЕКТЕН затоа што

Read more

Апасиев најави „Антипровизиски закон“ кој ќе ги спречи „ситните крадења“ на банките

Вчера од страна на Левица беше објавена реакција „Нема криза за лихвобанкарите – нивните профити растат“ во кој беа споделени

Read more

Ние сме робови законски, како последица на предавството на нашите законодавци

Извадок од L’Ami du Peuple, – Жан-Пол Мара, јули 1792 Да не се плашиме да го повториме следното: ние сме

Read more

(Видео) Левица предлага закон за уставни судии распуштање на сегашните судии јасни услови за назначување и јавни интервјуа

Прес-конференција на претседателот на Левица, проф. Д-р Димитар Апасиев Оваа пресконференција ја свикавме по повод еден историски настан во уставно-судската

Read more

Пратениците на Левица ќе предложат lex specialis закон за Уставните судии

Соопштение на Политичката партија Левица Членовите на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата на седница предложија кандидати за

Read more

Двојно повисоки додатоци бараат родителите на деца со попреченост во Битола

Со блокада на дел од регионалниот пат на излезот од Битола кон Прилеп семејствата со деца со попречености побараа од

Read more

Стопанската комора во паника од законите на Левица

Стопанската комора се испаничи од предложените законски измени и достави барање до претседателот на Собранието Талат Џафери, законодавниот дом да

Read more

Пари за патни трошоци за пратениците има, ама нема пари за децата со попреченост

Реакција на Левица- Социјален сектор Родителите на деца со попреченост пред некој ден одржаа протест на кој што меѓудругото побараа

Read more

(Видео) Левица поднесе предлог-законски измени за апанажа на работниците и поголема субвенција за студентски оброк

Откако пратениците на Левица веќе претходно најавија дека ќе предложат воведување на измени во законот за апанажа и за работниците,

Read more