Израел се повлекува од јужна Газа, следуваат преговори во Каиро

Окупациските сили на израелската армија се повлекоа од јужните делови на Појасот Газа пред почетокот на новата рунда индиректни преговори

Read more

Ванковска: Израел досега уби 3 ректори и 95 декани и универзитетски професори

Да не ги заборавиме – никогаш! Досега Израел уби, меѓу другите, и 3 ректори, како и 95 декани и универзитетски

Read more

Ванковска: Ниту еден претседателски кандидат не го осуди геноцидот во Газа

Антивладиното расположение е очигледно. Левица во овој историски момент, ако прерасне во еден значаен политички фактор, зборувајќи за парламентарните избори,

Read more

Ванковска: Какви одвратни лицемери кои го нормализираа убивањето цивили

Израел си игра фудбалски квалификации за Европско првенство и никој гајле си нема! Истовремено во Газа убиваат 100 пациенти од

Read more

Ванковска до Османи: Гоштевање не се организира додека деца умираат во Газа

Разбрав дека господинот Бујар Османи, актуелен министер за надворешни работи и претседателски кандидат на ДУИ, не ме поканил на вечера/ифтар

Read more

Израелските трупи извршија рација во болница

Израелските одбранбени сили (ИДФ) соопштија дека во понеделникот наутро започнале „прецизна операција“ во болницата Ал-Шифа во Појасот Газа. -Операцијата се

Read more

Децата во Појасот Газа трпат психички повреди поради војна, глад, раселување и блокада

Децата во Појасот Газа постојано трпат психички повреди поради војна, глад, раселување и повеќегодишна блокада, соопшти денеска невладината организација „Спасете

Read more

Масовни демонстрации во Лондон за поддршка на Палестина

Десетици илјади луѓе маршираа во центарот на Лондон повикувајќи на итен прекин на огнот во Газа. Демонстрациите, организирани од Кампањата

Read more