Левица: СДС и ДУИ го рехабилитираа фашизмот и го уништија АСНОМ

Реакција на Политичката партија Левица За време на владеењето на пробугарската СДС и амнестираната ДУИ, Македонија како никогаш досега, се

Read more

После отворањето на фашистичкиот клуб ‚‚Ванчо Михајлов‘‘ се сквернават спомен обележја на народните херои во Битола

Реакција на Црвена Младина – Битола Во Битола деновиве повторно сме сведоци на вандализам и сквернавење. Имено, спомен обележјето на

Read more

Во градот на Стив Наумов нема место за Ванчо Михајлов

Со развиорени знамиња со ѕвездата од Вергина, пеејќи „нека разберат клетите фашисти македонско име нема да загине,“ стотици битолчани денес

Read more

Мирен протест на Левица под мотото „Слобода за Ламбе“

“Смрт на фашизмот, слобода на народот!” и “Слобода за Ламбе!” одекнува низ Битола. Илјадници народ се собра да изразат револт

Read more

Клубот „Ванчо Михајлов“ треба да престане да постои

Фејсбук статус на Јован Краjевски – Координатор на Левица – Сектор политичка-економија Критиката на делото на Ламбе (засега) од страна

Read more

За демолирање на ОМО Илинден Пирин бугарските власти не отворија истрага

Откако пред неколку дена беше запален влезот на клубот „Ванчо Михајлов“ во Битола, настанот беше пренесен во медиумите, актот беше

Read more

Левица: Протест за слобода на Ламбе Алабаковски

Соопштение на политичката партија Левица Згрозени од неоврховизмот на актуелната власт и министерот Оливер Спасовски, кој веднаш побара притвор за

Read more

Левица: Единствен кој треба да се гони кривично е претседателот на здружението „Ванчо Михајлов“

Реакција на Политичката партија Левица Денешната објава за експресно апсење на лицето кое го запали клубот, што го носи името

Read more

Ковачев за кривичната на Левица за Георгиевски: Ако го цитирате Ванчо Михаилов, станувате криминалец

„Бугарскиот премиер постојано изјавува дека доколку дојде до промена на ставот на Бугарија, тоа мора да помине преку гласање во

Read more

Македонскиот клуб во Бугарија е затворен од страна на Бугарските власти

Речиси истовремено, кога во Битола беше отворен бугарскиот културен клуб именуван по фашистичкиот колаборатор „Ванчо Михајлов”, Македонскиот клуб во Благоевград

Read more

Каква култура ќе промовира новоотворениот културен центар во Битола

Реакција на Левица – Сектор култура Откако викендов во Битола бевме сведоци на понижувачкиот и навредлив настан – отворање на

Read more