Украинската војска е приморана да се повлече од повеќе позиции долж фронтот

Украинската армија најави дека мора да се повлече од одредени области на северниот фронт, во областа Харков, каде што Русија

Read more

Русија отвори нов фронт во Украина, започна битката за Харков

Украинскиот претседател Володимир Зеленски потврди дека Русија започнала нова офанзива во регионот Харков. – Русија започна нов бран на офанзивни

Read more

Украинците признаа дека состојбата на фронтот е влошена

Врховниот командант на вооружените сили на Украина, Олександр Сирски изјави денеска, откако Москва објави дека ја презела контролата врз селото

Read more

Авдеевка падна, руската војска ја проби најутврдена линија на Украинците

Украинската армија потврди дека е издадена наредба за повлекување од делови на Авдеевка, град кој се наоѓа во непосредна близина

Read more

Платеник во Украина – Очекуваниот животен век на фронтот е околу четири часа

Конфликтот во Украина привлече илјадници странски платеници, мотивирани од славата и според Кремљ, шансата да „заработат пари со убивање Словени“. Сепак, оние

Read more