Мицотакис прогласи победа и најави ново гласање

Актуелниот грчки премиер Киријакос Мицотакис прогласи победа на неговата конзервативна партија Нова демократија на денешните парламентарни избори. Нова демократија, освои

Read more

Владата на Сириза и полициската бруталност нема да ја спречат масовната борба на наставниците

Текст на Ксоплидис Панајотис, член на грчкиот левичарски фронт „Антарсија”. АНТАРСИЈА ги поздравува илјадниците демонстранти кои го преплавија просторот пред

Read more