НАТО му сврте грб на Макрон

Белата куќа потврди дека САД нема да испраќаат свои војници да се вклучат во конфликтот во Украина. Претседателот Џо Бајден

Read more

Со испран мозок од американска амбасада му дале членска книшка на Асанж

Лидерот на Левица Димитар Апасиев се осврна на лицемерниот основ на македонските новинарски здруженија, кои иако со години се финансирани

Read more

Трето вето на САД во ОН за прекин на огнот во Газа

Соединетите Држави денеска ставија вето на резолуцијата на ОН поддржана од арапските земји, со која се бара итен хуманитарен прекин

Read more

Трамп: Ние сме нација во опаѓање, нација која пропаѓа

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп денеска истакна дека смртта на Алексеј Навални „го направила свесен“ за тоа што се случува

Read more

Дали Русија „повторно“ се замеша во изборите во САД? Путин го преферира Бајден за претседател

Русија ќе работи со кого и да изберат Американците, но има свои преференции, рече Владимир Путин. Москва има претпочитан исход

Read more

Русија: САД го „загрозуваат мирот“ на Блискиот Исток

Нападите на Пентагон во Сирија и Ирак се нелегални според меѓународното право, изјави претставникот на Москва во ОН. Вашингтон го

Read more

Иран: Американските напади на Блискиот Исток се „стратешка грешка“

Министерството за надворешни работи на Техеран ги коментираше неодамнешните операции насочени кон милитантните групи во Сирија и Ирак. Соединетите Американски

Read more

Роберт Кенеди Џуниор ги критикува американските напади врз Сирија и Ирак

Кандидатот за претседател на САД го повика Вашингтон да ги повлече „недобредојдените“ трупи од Блискиот Исток. САД треба да ги

Read more

Левица: Американската амбасада ја стимулира јазичната федерализација на Македонија

Во време кога македонскиот национален идентитет е под опресија на империјалистички и трибалистичките апетити на соседните држави, додека македонскиот јазик

Read more

Знаци на граѓанска војна во САД: Тексас против режимот на Бајден!

Најголемата сојузна држава во САД, Тексас, прогласи воена состојба и покрај наредбите на федералните сили да ја отстранат бодликавата жица

Read more

Ванковска: Западот и НАТО ја вовлекоа Украина во војна против Русија

Професорката на Филозофскиот факултет Билјана Ванковска во гостувањето на Ред Каст се осврна на случувањата и воениот конфликт помеѓу Русија

Read more