Марш за мир во Париз: Не ја сакаме војната на Макрон, да го напуштиме НАТО!

Протестот наречен „Марш за мир“ беше во близина на луксембуршката палата, а според проценките на собирот присуствуваа неколку илјади луѓе.

Read more

САД не побараа извинување од Русија за инцидентот со беспилотни летала

Соединетите држави не побараа од Русија да се извини за инцидентот со беспилотни летала оваа недела во Црното Море, изјави

Read more

Масакрот во Мој Лаи: Едно од најужасните американски злосторства во Виетнамската војна

На денешен ден 16 март, 1968 година е извршен масакрот во виетнамското село Мај Лаи. Едно од најужасните злосторства извршени

Read more

Крмов: Лудачката политика на СДС не’ врати назад во XIX век

Заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар зборувајќи за меѓуетничките односи во државата помеѓу

Read more

Александар Дугин: Глобалистите не можат да го поднесат суверенитетот на нивните вазали ниту на своите противници

Претседателските избори во Турција закажани за 14 мај годинава веројатно ќе бидат најтешкиот тест досега за претседателот Реџеп Таип Ердоган,

Read more

Ристо Никовски: со внесувањето на Бугарите во Уставот се трасира патот за бугаризација на сите нас!

Во последната колумна за порталот Плус инфо, поранешниот дипломат, Ристо Никовски, предупредува на замката на Софија за внесување на „Македонските

Read more

Наместо Македонци, Ескобар не’ нарече православни од Северна Македонија

Заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар во ексклузивното интервју насловено „Видувањата за Западен

Read more

САД подготвува воена интервенција во Мексико

Републиканскиот сенатор од Јужна Каролина, Линдзи Греам, рече дека подготвува нацрт-закон што ќе го „отвори патот“ за испраќање американски војници

Read more

Пентагон одбива да му достави на Хаг докази за наводните руски злосторства

Во администрацијата на Бајден се уште постои спор околу тоа дали да се соработува со меѓународниот суд во Хаг, бидејќи

Read more