Црвена Младина: Дали некој сака да го уништи фестивалот кој е традиција во Општина Прилеп

Реакција на Црвена Младина – Прилеп Другарки и другари, вчера на (28. 06.2023 година), организаторите на фестивалот на пивото, Пиво-Фест

Read more

Мицкоски пречекан со мал број на поддржувачи и купишта отпад по улиците

Реакција на Левица – ЛО Прилеп Заврши вчерашната трибина на Мицкоски во Прилеп. На настанот видливо беше дека бројот на

Read more

Левица оддаде почит на историјата од која ДПМНЕ се срами а СДСМ ја распродава

Соопштение на Левица – ЛО Прилеп На денешен ден, пред 79 години Кузман Јосифоски Питу умира во престрелка со бугарски

Read more

Левица: Власта ја саботира ДИК и ја попречува демократијата

Реакција на политичката партија Левица Централна карактеристика на демократскиот политички систем е изјаснување на граѓаните на референдум за прашања кои

Read more

Ердован Шабаноски и Веби Рушитоски сонувале за скромен живот и егзистенција, но тој им згаснал во масакрот кај Карпалак

Ердован Шабаноски (Прилеп, 24 октомври 1980 – на автопатот Скопје – Тетово, Карпалак, 8 август 2001) беше македонски бранител со

Read more

Левица: Инцидентот на Мечкин Камен организиран е од командирот на ПС Прилеп – Дарко Цуцулоски

Реакција на политичката партија Левица Малтретирањето на членовите на Левица покажува дека врховистичката СДС ја изгубија довербата на народот и

Read more

Обвинението за Иван Јованоски е класичен политички прогон – Прифатено барањето на одбраната Заев да се јави како сведок

Денес започна судењето против нашиот член на Централен Комитет, Иван Јованоски, кој при одбележувањето на 11 октомври на Могилата на

Read more

Методија Костоски: Ќе ја блокираме продажбата на општинскиот имот во Прилеп и тоа по секоја цена

Во 2022 година Општина Прилеп става посебен акцент на остварувањето на приходи од продажба на неизградено градежно земјиште. Општинскиот буџет

Read more

(Видео) Јованоски: ЈКП Комуналец потрошило 6000 евра за јубилејни награди и 3000 евра за такси превоз

Вчера се одржа Седница на Советот на Општина Прилеп, каде се зборуваше за трошоците направени од страна на ЈКП Комуналец.

Read more

На 12 останал сирак, животот му помина во аргатување, загина на пат за Карпалак

Марко Деспотоски е роден на 28 септември 1973 година во прилепското село Новоселани. Деспотоски на 12 години остана сирак, и

Read more

100 години од смртта на македонскиот револуционер Ѓорче Петров

На денешен ден, во Софија е убиен македонскиот револуцинер, Ѓорче Петров . Тој бил македонски професор, историчар, публицист, член на

Read more