Гладната толпа била закана за вооружени израелски војници? Најмалку 112 Палестинци загинаа стоејќи во ред за храна

Најмалку 112 луѓе се убиени, а 760 се повредени откако израелските трупи отвориле оган додека палестинските цивили биле собрани околу

Read more

Судбината на палестинските цивили во рацете на агентите од Мосад и од ЦИА

Израелскиот воен кабинет испрати преговарачки тим на преговри во Париз. Тимот ќе го предводи шефот на Мосад, Дејвид Барнеа. Ќе

Read more

Трето вето на САД во ОН за прекин на огнот во Газа

Соединетите Држави денеска ставија вето на резолуцијата на ОН поддржана од арапските земји, со која се бара итен хуманитарен прекин

Read more

Макрон: Им должиме држава на Палестинците

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека признавањето на палестинската држава не е табу тема во Франција, во време кога

Read more

Дачиќ: Благодарам на Палестина за нејзиниот принципиелен став по прашањето за Косово

Првиот потпретседател на Владата на Србија и Mинистер за надворешни работи Ивица Дачиќ синоќа на аеродромот „Никола Тесла“ го пречека

Read more

НР Кина ја поддржува палестинската борба за државност

Претседателот на палестинската управа Махмуд Абас неодамна беше во тридневна посета на НР Кина. Абас е во посета на Пекинг

Read more

НР Кина подготвена да ѝ помогне на Палестина во мировните преговори со Израел

НР Кина е подготвена да им помогне на Палестинците да постигнат внатрешно помирување и да ги промовира мировните преговори со

Read more

Илјадници Израелци го одржаа годишниот марш со извици „смрт за Арапите“ (видео)

Контроверзниот „Годишен марш под знамиња“ низ муслиманскиот кварт го одржаа илјадници Израелци во Стариот град во Ерусалим , со извици „ смрт за Арапите “.

Read more

Апартхејдот на Израел потполно на виделина (Вознемирувачко видео)

После вчерашната интервенција на израелската полиција врз верниците во џамијата Ал Акса во Ерусалим ситуацијата во регионот драматично ескалира. Медиумите

Read more