Илјадници Израелци го одржаа годишниот марш со извици „смрт за Арапите“ (видео)

Контроверзниот „Годишен марш под знамиња“ низ муслиманскиот кварт го одржаа илјадници Израелци во Стариот град во Ерусалим , со извици „ смрт за Арапите “.

Read more

Апартхејдот на Израел потполно на виделина (Вознемирувачко видео)

После вчерашната интервенција на израелската полиција врз верниците во џамијата Ал Акса во Ерусалим ситуацијата во регионот драматично ескалира. Медиумите

Read more

Европската унија е „длабоко загрижена“ за израелскиот напад на верниците во џамијата Ал Акса

Европската унија е „длабоко загрижена“ од насилството во џамијата Ал Акса во Ерусалим и ги повикува сите страни да покажат

Read more

Израелските окупаторски сили извршија напад во џамијата Ал Акса

Повеќе од 400 Палестинци се приведени, а десетици се ранети во најновиот израелски напад на џамијата Ал Акса, кој се

Read more

Барселона ги прекина врските со Израел повикувајќи се на правата на Палестинците

Барселона привремено ги прекина врските со Израел поради нејзината политика кон Палестина. Каталонскиот главен град е збратимен со Тел Авив

Read more

Палестина апелира помош за спасување на 9.000 болни од рак во Газа

Палестинското Министерство за здравство во Газа ја повика меѓународната заедница и групите за човекови права да ги зголемат напорите за

Read more

58 години од основањето на Палестинската ослободителна организација (ПЛО)

Палестинската ослободителна организација (ПЛО) е основана во 1964 година за време на првиот арапски самит во Каиро, каде лидерите на

Read more

Израелските сили извршија „рација“ во џамијата за време на молитва

Израелската полиција изврши рација во комплексот на џамијата Ал Акса во окупираниот Источен Ерусалим, при што медицинските лица пријавија најмалку

Read more

Израелскиот систем на угнетување и доминација над Палестинците e еднаков на апартхејд

„Амнести интернешенел“ им се придружи на другите водечки групи за човекови права во изјавата дека израелскиот „систем на угнетување и

Read more

Израел спроведува нова окупација врз палестинските територии

Израелската министерка за внатрешни работи Ајелет Шакед пред околу еден месец изјави дека сонот на Дејвид Бен-Гурион да ги окупира

Read more

(Фото) Палестинците се спротивставуваат на нелегално населување на Бејта

Палестина е територија населена со жители од еврејско и арапско потекло. На оваа територија. постои држава наречена Израел, прогласена на

Read more