Ристо Никовски: со внесувањето на Бугарите во Уставот се трасира патот за бугаризација на сите нас!

Во последната колумна за порталот Плус инфо, поранешниот дипломат, Ристо Никовски, предупредува на замката на Софија за внесување на „Македонските

Read more

Црвена Младина организира проекција на филм посветен на храбрата револуционерка Елпида Караманди

Соопштение на Црвена Младина По повод 8 Март – Меѓународниот ден на жената, Црвена Младина заедно со Левичарскиот Институт „Rацин”

Read more

На денешен ден е убиен Раде Јовчевски – Корчагин од бугарската фашистичка и окупаторска полиција

Раде Јовчевски е роден на 14 август 1919 година во Скопје во скромно занаетчиско семејство. Неговиот татко Коста бил познат

Read more

79 години од загинувањето на кумановскиот Народен херој Христијан Тодоровски – Карпош

Објава на Левица – ЛО Куманово Христијан Тодоровски – Карпош е народен херој од Куманово. Македонски комунист и истакнат партизански

Read more

Жив го закопале затоа што одбил да служи на бугарските фашисти и отишол во партизаните – 80 години од смртта на Благој Страчковски

Роден е на 29 февруари 1920 година во Велес, во сиромашна работничка фамилија. По завршувањето на основно училиште во Велес,

Read more

Црвениот поет Кочо Рацин: Камен-темелник на современата македонска поезија

Објава на Левичарскиот институт „РАЦИН“ Песната отсекогаш била чувар на народните копнежи, страдања и надежи. Чувар на континуитетот на нашиот

Read more

Светозара – „Бандитката обесена во Босанска Крупа покажа невиден пркос”

Објава на Левичарскиот Институт Рацин На денешен ден 1925 година во Босанска Градишка, Босна и Херцеговина, родена е Лепа Светозара

Read more

Негрижата за спомениците од НОБ е сквернавење на АСНОМ

Реакција на Политичката Партија Левица При одбележувањето на празникот 11 октомври во Скопје и во Куманово, јавноста реагираше откако чествувањето

Read more

Октомвриските битки на македонските и албанските партизани против фашистите и балистите

Извадок од книгата Национализмот во(н) контекст Четвртата Албанска бригада се формира на 26 август 1944 година во месноста „Рудина“ 150

Read more

Левица: Претседателот Димитар Апасиев на Могила на Непобедените оддаде почит на борците од НОБ

Денес, делегација на Левица, предводена од претседателот Димитар Апасиев и членовите на Президиумот, Бранко Ристов и Јован Крајевски, положија свежо

Read more

(ФОТО) Државниот врв целосно ги заборави спомен куќите на македонската државност

Во срцето на државата, на само 80 километри од Скопје, се наоѓа меморијалниот комплекс на спомен куќи од НОВ, во

Read more