Европската Унија ќе поддржи мултиполарeн глобален валутен режим

Комесарката за финансиски услуги на ЕУ, Мериад Мекгинис, од името на Европската комисија, со афирмативна изјава за глобалнотооддалечување од американска

Read more

Левица: Владата предлага измени во даночната регулатива кои дополнително ќе го зголемат товарот врз сиромашните!

Во анализата на новите предлог законски измени на даночната регулатива кои Владата ги предлага и тоа по скратена постапка, Секторот

Read more

ЕУ ја предупреди Полска дека може да се соочи со загуба на 75 милијарди евра!

Постои можност Европската Унија да не и ги исплати 75-те милијарди евра на Полска, предвидени со договорените рамки за помош

Read more

По реакција на Левица – донесена е одлука за забрана на извоз на огревно дрво и пелети

На вчерашната 63-та владина Седница, иако со задоцнување, конечно се донесе разумна одлука по реакцијата и апелите упатени од Левица

Read more

Охридската болница со долг од 4 милиони денари, не можат ни струјата да ја платат

На Општата болница во Охрид и се насобрал долг од вкупно 4 милиони евра. Една половина од долгот била наследена,

Read more

Крмов: Власта и во кризна состојба нема волја да ги укине сопствените привилегии

Левица поднесе предлог-закон со кој и работниците ако останат без работа, да добиваат апанажа, исто како и функционерите. Левица бара

Read more

Апасиев со историски говор од Парламент: Се плашите да чепнете онаму каде што има пари, а чепкате онаму каде што нема пари

Пратеникот од Левица, Димитар Апасиев, на вчерашната собраниска седница при гласањето на владините мерки за ублажување на кризата, силно ја

Read more

(Видео) Расипничкото работење на партиските директори не смее да биде изговор за приватизација на железничкиот сообраќај

„Македонските железници со години наназад служат за брзо богатење на оние кои раководат со нив, а кои се назначуваат преку

Read more

Анализа: 650 милиони евра завршија во девет маркети

Податоците говорат за фантастична сума на пари кои граѓаните ги потрошиле само за храна, обемни ручеци, винце, пиво секоја вечер,

Read more

Левица: Додека народот продолжува да тоне во сиромаштија, државата ги помага најбогатите

Од политичката партија Левица реагираа до јавноста во однос на владините мерки за справување со корона-кризата. Во продолжение го пренесуваме

Read more

Левица: Дали со државната помош Анѓушев ќе ги исплати 120 работници од „Каст Инвест”?

Од политичката партија Левица реагираа во однос на изјавата од УЈП дека државна тајна било кои фирми добиле субвенции од

Read more