Мицотакис прогласи победа и најави ново гласање

Актуелниот грчки премиер Киријакос Мицотакис прогласи победа на неговата конзервативна партија Нова демократија на денешните парламентарни избори. Нова демократија, освои

Read more

Ердоган во водство, но вториот круг се поизвесен

Како што пристигнуваа резултатите од различни делови на земјата, разликата во гласовите помеѓу двата најсериозни кандидати се повеќе се намалуваше.

Read more

Ердоган води и на претседателските и на парламентарните избори во Турција

Избирачките места за парламентарните и претседателските избори што се одржаа денес во Турција се затворени во 17 часот по локално

Read more

Петковиќ: На северот на Косово се одржаа антидемократски и антиуставни избори организирани од Курти

По повод вчерашните избори на северот на Косово, директорот на Канцеларијата за Косово, Петар Петковиќ изјави дека на гласање излегле

Read more

Александар Дугин: Глобалистите не можат да го поднесат суверенитетот на нивните вазали ниту на своите противници

Претседателските избори во Турција закажани за 14 мај годинава веројатно ќе бидат најтешкиот тест досега за претседателот Реџеп Таип Ердоган,

Read more

Симонов: Намерно се манипулира со рејтингот на партиите за да се дискредитира Левица

Минатата седмица беа објавени резултатите од истражувањето на Центарот за истражување на Републиканците во Македонија, кои ги објавија актуелните рејтинзи

Read more

Левица: Како советници заедно ќе работиме за спречување на штетните политики со транспарентно и отчетно работење на локалната самоуправа

Левица како политичка партија на претстојните локални избори за Совет на Општина Тетово со своја кандидатска листа ќе ја бара

Read more

Левичар е претседател на Колумбија за прв пат во историјата на земјата

Колумбиски политичар, економист и поранешен бунтовник Густаво Петро кој и претходно беше кандидат на претседателските избори во 2010 и 2018

Read more

Колумбија го избра првиот левичарски претседател

Густаво Петро, поранешниот левичарски градоначалник на Богота и поранешен бунтовнички борец, е прогласен за победник на претседателските избори во Колумбија.

Read more

Шин Фејн слави историска победа на изборите во Северна Ирска

Изборите за Собрание на Северна Ирска се одржаа на 5 мај, а пребројувањето на гласовите заврши рано изутрина при што

Read more

Левица со пет пратеници: вака ќе изгледаше парламентот ако на последните избори имаше една изборна единица (симулација)

Предлогот за измена на Изборниот законик со кој се предвидува една, наместо шест изборни единици (ИЕ), вчера конечно влезе во

Read more