Главната болница во Газа не функционира – Израел до сега уби над 11.000 Палестинци

Директорот на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом Гебрехесус, вели дека најголемата болница во Газа, Ал-Шифа, повеќе не е функционална откако последните

Read more

Декларација „За солидарност со палестинскиот народ и осуда на израелската окупација“

– Минатата седмица Политичката партија Левица преку своите пратеници Димитар Апасиев и Борислав Крмов, поднесе Декларација „За Солидарност со палестинскиот

Read more

(Видео) Апасиев: Газа не е гробница само на иљадници дечиња – Газа е гробница на човечноста

Почитувани колеги пратеници, почитувана македонска јавност, Пратениците на Левица во текот на вчерашниот ден до вас како пратеници доставија Декларација

Read more

Путин: Само идиоти можат да аплаудираат на фашист кој се борел за единиците на СС

Владимир Путин го нарече „идиот“ поранешниот претседател на Долниот дом на канадскиот парламент Ентони Рота затоа што му аплаудирал на

Read more

Над 100.000 Ерменци си заминаа за две недели од Нагорно-Карабах

Речиси целото етничко ерменско население побегна од Нагорно-Карабах откако азербејџанската армија ја презеде контролата врз регионот со молскавична акција пред

Read more

Украинскиот конфликт ги црпи и резервите од буџетот на ЕУ

Украинскиот конфликт го исцрпи буџетот на Европската унија, објави Европската комисија во објава на социјалната мрежа „Х“ (поранешен Твитер). „Конфликтот

Read more

Захарова: Западот продолжува со незаузданото пумпање оружје во Украина

– Секвенци од брифингот на официјалната претставничка на Министерството за надворешни работи на Русиjа Мариjа Захарова за актуелни надворешнополитички прашања

Read more

Ванковска: Најавата за заедници на албански општини е закана за војна!

Професорката Билјана Ванковска на својот профил реагираше на денешните изјави од пратениците на албанскиот политички блок, кои од говорница кажаа

Read more

Њујорк Тајмс: Украина загуби над 20% од воена опрема и оружјето откако започна со „контраофанзивата“

„Украина загуби околу 20% од својата воена опрема и оружје откако ја започна својата контраофанзива,“ објави Њујорк Тајмс во саботата.

Read more

Захарова: НАТО обезбедува оружје, борци, платеници, инструктори, советници и разузнавачки информации за режимот во Киев

НАТО е длабоко вклучен во украинскиот конфликт, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, пренесена од Тасс.

Read more

Руското МНР: САД планира директна прокси војна со Русија под украинското знаме

Објава на социјалните мрежи на Амбасадата на Руската федерација во Македонија, насловена „За вмешаноста на САД во украинскиот конфликт“ Врз

Read more