Истражување: Европејците ја сакаат Украина во ЕУ, но не и земјите од Западен Балкан

Анкетата спроведена во шест земји-членки на ЕУ покажа дека граѓаните од блокот најмалку ја сакаат Турција во своето друштво, додека

Read more

Левица: ЕУ води деструктивни политики кон земјите од Западен Балкан

Реакција на Левица – Сектор Надворешна политика Слаткоречивите приказни за остварување на „европскиот сон” не даваат ниту приближно од очекуваните

Read more

Вучиќ: Никој од Србија нема да биде на Самитот на Западен Балкан во Тирана

Српскиот претседател Александар Вучиќ ја критикуваше одлуката на косовскиот премиер Албин Курти да го постави Ненад Рашиќ за косовски министер

Read more

На Бугарија ѝ е битно да се придружува до својот став

Ова е веста на денот од Република Бугарија, избрана на Бугарската телеграфска агенција (БТА) за објавување од МИА, согласно Договорот

Read more

Проф. д–р Цуцуловски: Тефтерот, наречен „Устав“, повторно ќе се отварал

Статус на Проф. д–р Љубомир Цуцуловски. „Згаснување. Тефтерот, наречен „Устав“, повторно ќе се отварал. Тоа го најави Али Ахмети. Вчера беше

Read more

Бајден нареди да се стават на црна листа оние кои работат против договорот од Преспа

Американскиот претседател Џо Бајден потпиша Извршна наредба за замрзнување на имотот и забрана за влез во САД на лица кои

Read more

(НЕ) Еднаквоста во интеграционите процеси

Еднаквоста во Европската Унија е висок објективен идеал кој  во политиката на проширување останува само субјективна оценка на политичките процеси.

Read more