Бугарите нема да ја ревидираат преговарачката рамка

„Бугарија постојано и јасно го кажува својот став дека договорите мора да се реализираат. Потсетувам дека РСМ е земја членка

Read more

Левица: Шест години „Договор за добрососедство‘‘ – Шест години бугаризација на Македонија

Реакција на Политичката Партија Левица На 1-ви Август 2017 година беше потпишан популарно наречениот „Договор за добрососедство“ со Бугарија, од

Read more

Заев и Пендаровски го поддржуваат португалскиот предлог според кој македонски јазик постои од 1945 година

Португалија по четврти пат претседаваше со Советот на Европската Унија (ЕУ) во првата половина на минатата 2021 година. Уште пред

Read more

Герила: Добредојдовте администратори на цар Борис

Бугарскиот премиер Кирил Петков денеска ќе престојува во еднодневна официјалната посета на Република Македонија. Во неговата делегација се и Кристиан

Read more

Левица: Новата влада на Петков продолжува со неофашистичка реторика

Реакција на Политичката партија Левица. Очигледно е дека СДСМ и ДУИ ќе се борат до крај во намерата да ги

Read more

Петков: Не постои македонско малцинство во Бугарија, ама бугарското ќе биде внесено во Уставот на Македонија

Во интервју за бугарската телевизија „БТВ“ премиерот на источниот сосед Петков кажа дека во Бугарија не постои македонско малцинство и

Read more

Крмов: Заев има прифатено отстапки со Бугарија кои се надвор од резолуцијата

Во вчерашната дебатна емисија на „Канал 5“ телевизија, пратеникот од редовите на Левица, Борислав Крмов, зборуваше за односите помеѓу Македонија

Read more