По уставните измени Бугарија ќе има нови барања кон Македонија за членство во ЕУ

Шефицата на бугарската дипломатија Габриел, истакна дека Бугарија ќе има нови барања кон Македонија на патот за членство во ЕУ,

Read more

Левица: Документите на ООН потврдуваат дека Бугарија ги дискриминира Македонците – Квислингшката Влада не презема ништо

На Македонците им е забрането да се изјаснуваат како такви во соседна Бугарија, постоењето на македонскиот јазик оваа земја целосно

Read more

Форбс: Бугарские транспортери дадени на Украина нема да издржат долго

Оклопниот транспортер на тркала БТР -60 од 1960-тите е оклопен транспортер само по името.  Затоа, новата голема донација на Бугарија

Read more

Исмаил: Историската комисија да признае ревизионизам и да си поднесе оставка

Членот на Президиумот на Левица, Реџеп Исмаил – Хактан, смета дека „Историската комисија“ која ги решава „разликите“ помеѓу македонската и

Read more

(Фото) Етничка математика за уставни измени, само 32 Македонци гласале ЗА

Интересна математика за уставните измени и гласањето за потреба од истите во поглед на етничката припадност на пратениците кои гласале.

Read more

Уставни измени нема – Левица повикува на прекин на преговорите со Бугарија

Соопштение на политичката партија Левица Денешниот неуспешен обид за бугаризација на Уставот потврди дека македонскиот народ е непосредно присутен во

Read more

Како “добрососедската” Бугарија за само 10 дена успеа да деградира и дискриминира 4 различни народи, 3 земји и милиони граѓани

Реакција на ОМО “Илинден”- ПИРИН / OMO “Ilinden”- PIRIN Вести за “добрососедската” земја Бугарија и како таа гради добрососедски односи

Read more

Срамно: Ковачевски ги нарече „руски ботови“ Македонците кои се против уставните измени

Октроираниот премиер Ковачевски ги нарече „руски ботови“ Македонците кои се против уставните измени и нивните претставници во парламентот. На ова

Read more

Член на ИК: ВМРО-ДПМНЕ не е против Бугари во Уставот

Членот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Сашо Клековски во своето гостување во „Тема на денот“ на телевизија Сител истакна дека

Read more

Тамара Јованов: Да бевме деца, уцените на ЕУ ќе ги наречевме булинг

Став на Тамара Јованов – Апасиева – Професорката на Економскиот факултет на Универзитетот „Гоце Делчев“ – во Штип, по однос

Read more

Зеленски: Бугарија не ни дава оружје

Бугарија одби да испрати оружје во Украина, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски на прес-конференција во Софија по средбата со бугарскиот

Read more