Законот кој СДСМ го критикуваше, денес го злоупотребува против просветните работници

Просветните работници кои се охрабрија и организираа за да ги остварат своите права, се соочуваат со притисоци и закани доколку

Read more

Левица: Власта се обидува да го задуши штрајкот во воспитно-образовните установи

Реакција на Политичката партија Левица. Левица во целост ја поддржува борбата на просветните работници за достоинствено вреднување на нивниот труд,

Read more

За учителцките работи

Пишува Жаклина Свеќаровска, Координатор на Левица – Сектор образование. Во очи на најавениот штрајк на воспитно- образовните работници и со

Read more

Левица: Битиќи со закани ќе го „решава“ драстичниот пад на животниот стандард на наставниците

Реакција на Левица – Сектор образование. По сè погласните најави за генерален штрајк на сите воспитно-образовни установи, чии вработени се

Read more

Проблемот со работниците од „Железници Транспорт“ не е решен, но затоа бројот на вработени административци постојано се зголемува

Владата во месец декември само за три министерства предводени од ДУИ распишани огласи за над 220 вработувања на административни работници,

Read more

Затоа што три месеци не земале плата, работниците со жив штит го блокираа железничкиот сообраќај

Фабриката за шински возила „Колска“ постои 105 години, таа е единствен ваков капацитет во земјава кој може да поправа патнички

Read more

(Видео) Расипничкото работење на партиските директори не смее да биде изговор за приватизација на железничкиот сообраќај

„Македонските железници со години наназад служат за брзо богатење на оние кои раководат со нив, а кои се назначуваат преку

Read more

Ленка: Нема плати за вработените во железници, додека 12 милиони евра се трошат за невладините на власта

Веќе петти ден штрајкуваат вработените во Македонски железници поради неисплатен втор дел од октомвриската плата. Ова е втор штрајк во последните

Read more

Левица бара итна оставка и одговорност од директорот Аднан Азизи поради колапсот на Македонски железници

„Левица дава поддршка на вработените во Македонски Железници Транспорт кои од денес, со целосен прекин на товарниот и патниот транспорт,

Read more

Железничкиот превоз повторно во застој

Од денес железничкиот сообраќај во Македонија е повторно во прекин, Претседателот на Синдикатот на машински персонал, Душко Чакаровски, изјави дека

Read more

Левица со поддршка за штрајкот на машиновозачите од МЖ Транспорт

„Тргнувајќи од нашите идеолошки заложби како партија на класно освестените работници и единствена левичарска партија во Република Македонија, Левица во

Read more