Борбата на Југословените во Шпанија против фашистичкиот режим на Франко.

Пишува: Левичарски Институт – РАЦИН На денешен ден, 1937-ма година, првата група од околу триесетина Југословени отишла во Шпанија да

Read more

Мојсоска: Зошто ЕУ после триесетгодишно едноумие повеќе не е „ин‘‘

Објава на Јована Мојсоска – Генерален секретар на Политичката партија Левица Расистичките изјави на Борел ја разобличуваат целата импотенција, килавост,

Read more

86 години од почетокот на Шпанската револуција

Објава на Левичарскиот институт „Рацин“ На денешен ден, 19 јули 1936 година започна военото востание во Барселона, главниот и најголем

Read more

ЕТА го одзема мандатот на фашистичкиот премиер на Шпанија, илустрирано

На 20 декември 1973 година, Луис Кареро Бланко, фашистичкиот премиер на Шпанија, кој лично беше избран од Франко за наследник,

Read more

Професори од Европа потврдуваат: Секаде има и печатени учебници!

Професорката Кристина Цонкинска во групата УЧЕБНИЦИ И НАСТАВА МОРА ДА ИМА!, која брои над 75 илјади членови, објави информации од

Read more

Левица: Агитирањето на функционери од Косово е доказ дека пописот е фингиран и мора да биде прекинат

ПОЛИТИЧКА ПАРТИЈА ЛЕВИЦА СО РЕАКЦИЈА ДО ЈАВНОСТ „Откако вчера Албин Курти ги повика Албанците од дијаспората масовно да се попишуваат

Read more

Апасиев: Шпанија стана првата земја-членка на ЕУ која на затворска казна осуди музичар за текст на негова песна!

Утринава во Шпанија беше уапсен левичарскиот рапер Пабло Хасел поради навреда на кралската круна и глорифицирање тероризам, според шпанските власти.

Read more