Пет пациенти починале во Газа, Израелците ја исклучиле струјата на болницата

Хамас во петокот објави дека најмалку пет пациенти се мртви поради прекинот на снабдувањето со електрична енергија, што значело дека

Read more

Ние го викаме ЕГЗОДУС тие го имаат НАКБА (Nakba)

ЕГЗОДУС-от на Македонците од Егејска Македонија, чија кулминација се случува за време на Граѓанската војна во Грција од 1946-1949 година,

Read more

Израел официјално во војна – исламскиот свет е ставен на тест

Безбедносниот кабинет на Израел во саботата вечерта гласаше за официјално започнување војна по големиот напад врз земјата од страна на

Read more

Апасиев единствениот пратеник во собранието кој се солидализираше со Палестина

Претседателот на Левица и пратеник Димитар Апасиев, денес во знак на поддршка и солидарност со палестинскиот народ, на говорницата во

Read more

Народниот фронт за ослободување на Палестина и Хамас се обединуваат против анексирањето на Западниот брег

Израелскиот Премиер, Бенјамин Нетанјаху, најави дека на 1 јули ќе започне процес за анексирање на 30% од Западниот брег и

Read more