На денешен ден од страна на фашистичкиот окупатор убиена е народната хероина Ибе Паликуќа

Родена е во Дебар во 1927 година, во семејство од средната класа. Татко ѝ бил оџа. По завршувањето на основното

Read more

Адвокатот Рауфи кој ги бранеше терористите од Диво Насеље го брани основачот на „Ванчо Михајлов“

На прашањето дали се чувствува како ксенофоб со тоа што на интерент страницата на здружението се објавуваат содржини и коментари

Read more

Левица: Фашистичките здруженија под будно око на Левица го разбудија и обвинителството

Соопштение на Левица Правен сектор По поднесената Кривична пријава од страна на Левица до ОЈО Битола против Љупчо Ѓоргиевски претседател

Read more

Славољуб Слава Ковиќ (1924-1942)

На својот фејсбук профил, пратеникот и претседател на Политичката партија Левица, Димитар Апасиев, го напиша следниот статус во чест на

Read more

Левица оддаде почит пред партизаните Албанци во Јаболчиште

Соопштение на политичката партија Левица Денес, на Денот на ослободувањето на Велес, делегација на Левица оддаде почит во селата Горно

Read more

Конзулатот на Руската Федерација на Широк Сокак од вчера официјално затворен

–Фејсбук статус на Бојан Птеровски На сликата е просторијата на веќе поранешниот Почесен конзулат на Руската Федерација на Широк Сокак,

Read more

(Видео) Османи одби да каже дали Македонија била окупирана од фашистичка Бугарија

Реакција на Политичката Партија Левица Министерот Бујар Османи во вчерашна емисија на домашните медиуми одби искрено да одговори за тоа

Read more

(Видео) „Ќе победиме“ е главната парола на денешниот протест против бугаризација на Македонија

По вчерашната пауза заради празникот Курбан Бајрам, денес продолжуваат протестите против бугаризација на Македонија. Протестниот марш денес започна пред Владата,

Read more

Денес Македонија ќе биде блокирана еден час

Денес Македонија ќе биде блокирана еден час како знак на протест поради францускиот предлог. На вечерашниот протест пред Собранието беше

Read more

НА ДЕНЕШЕН ДЕН 1943: Бугарската фашистичка „администрација“ ги убила Мирче Ацев и Страшо Пинџур

На 19 декември 1942 година бугарската фашистичка „администрација“ ги заробила Мирче Ацев и Страшо Пинџур. Биле претепани до смрт. Ден

Read more

Еден ден и јас ќе го фрлам зарот и фереџето

Слободен човек не е оној кој сонува за слободата, туку оној кој се бори за неа. А за неа, со

Read more