Аврамоска: Глорификацијата на фашизмот преку бугарските културни клубови, се промовира како европска вредност

Фејсбук статус на Виолета Аврамоска – Советник од Левица во Општина Охрид На 07.10.2022 година, во петок, во Охрид најавено

Read more

Левица поднесе иницијатива до Уставниот суд за поништување на основачките акти на фашистичкиот центар „Ванчо Михајлов“

Соопштение на Политичката партија Левица Левица ги користи сите правни механизми за забрана на понатамошната работа на неофашистичките клубови, кои

Read more

Елизабета Втора почина – угнетените народи ширум светот ќе ја запомнат по колонијализмот и богатење на грбот на „нејзините поданици“

Кралицата на Британија, Елизабета Втора е мртва. Угнетените народи ширум светот ќе ја запомнат по тоа што бесрамно паразитски луксузно

Read more

Во земјите на демократската ЕУ продолжува рушењето на споменици – уапсени 14 лица кои протестирале против уривањето на споменикот во Рига

Откако Естонија започна со рушење на спомениците од Советскиот сојуз, посветени на борците кои ги дадоа своите животи во борбата

Read more

Фашизмот колку беше анти-семитски толку беше и анти-македонски

Став на Реџеп Исмаил – член на Презедиумот на политичката партија Левица Граѓанската интелектуала би лајк:– Споменик/културен дом на Ванчо

Read more

Абрашев: Полициска бруталност на најголемиот македонски празник, среќна 1903-та Македонијо со овие изроди

Фејсбук статус на Димитар Абрашев –  советник во Општина Велес од Политичката партија Левица На пат кон Крушево нашите возила

Read more

Јанчев: Во окупација сме луѓе, во турско било попријатно на Мечкин Камен

Фејсбук статус на Саше Јанчев – член на Централниот Комитет на Левица и Советник во Општина Гевгелија Илинден во окупирана

Read more

Левица: СДС и ДУИ го рехабилитираа фашизмот и го уништија АСНОМ

Реакција на Политичката партија Левица За време на владеењето на пробугарската СДС и амнестираната ДУИ, Македонија како никогаш досега, се

Read more

Балистичко-врховистичката власт го легитимира насилството како алатка за разбивање на протести

Пишува Јован Крајевски – член на Централниот Комитет на Левица Како и сите останати фашистички влади во историјата, и нелегитимната

Read more

Во еднострана декларација на Бугарија не се признава македонскиот јазик

БНТ соопшти детали од едностраната декларација на Бугарија, согласно која тие не го признаваат македонскиот јазик. Бугарското Министерство за надворешни

Read more

Емил Ниами: Не сакам мојот јазик да биде толкуван во загради!

Емил Ниами, доктор на филолошки науки и славист, во пост на својот фејсбук профил, предупредуваќи дека т.н. француски предлог го

Read more