Левица Тетово: Ученици во училиштето „7 marsi” – поранешно „Братство” во село Милетино, учат во услови како од минатиот век

Денес, Локалниот Огранок на Левица – Тетово реагираше за катастрофалната состојба и нехуманите услови на училиштето, во кои учат учениците

Read more

Левица поднесе Иницијатива за вршење вонреден инспекциски надзор за несоодветна и инвазивна експлоатација на суровини

По пријава на жители од околината на Тетово за несоодветна и инвазивна експлоатација на суровини, Левица поднесе Иницијатива за вршење

Read more

Левица по повод 20 години од масакрот кај Вејце

На 28 април 2001 година, осуммина припадници на специјалната единица „Волци” и на „Посебната единица на СВР Битола“, беа убиени

Read more

Левица: Тетовчани од мугри чекаат во огромни редици за тестирање од ковид

Во целост ја пренесуваме реакцијата на ЛО Левица – Тетово „Поради зголемениот број на заболени од коронавирусот изминативе денови како

Read more

Тетово со денови без вода – Теута Арифи уште пред 8 години вети решавање на проблемот

Од тетовскиот огранок на Левица информираа дека Тетово со денови нема вода. Воедно, тие нагласија и дека и покрај тоа

Read more

Некогаш беше најдоброто воено одморалиште на Попова Шапка, денес руинирано и запустено!

Военото одморалиште на Попова Шапка, видливо се распаѓа. Со години наназад, ова одморалиште не функционира и е оставено на забот

Read more

Еко Герила: Загадениот воздух се враќа во Тетово

Реакција на иницијативата „Еко Герила“. ЗАГАДЕНИОТ ВОЗДУХ СЕ ВРАЌА ВО ТЕТОВО, НЕИСЧИСТЕНИ ПАТИШТА, ОПШТИНАТА ТРОШИ ПАРИ НА КОНЦЕРТИ Движењето “Еко-герила”

Read more

Еко Герила: Пет години борба

Соопштение на иницијативата „Еко Герила”. Пред пет години (2013), Тетово водеше со листата на најзагадените градови во Европа. Пет години

Read more

Студентите од Тетово излегоа на протест

Над 200 студенти од Државниот тетовски универзитет, Универзитетот на Југоисточна Европа од Тетово и од Универзитетот „Мајка Тереза“ од Скопје

Read more

Eко Герила: Анѓушев што подалеку од одлуките во врска со Југохром

Соопштение на иницијативата „Еко Герила”. Ние не им веруваме на ветувањата на Југохром и на Владата, бидејќи со години нè

Read more