Стратешкиот партнер одбил 1\3 oд Македонците за виза

На официјалната веб-страница на американскиот Стејт департмент се објавени податоци за процентот на одбиени барања за виза за САД во

Read more

Наместо Македонци, Ескобар не’ нарече православни од Северна Македонија

Заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар во ексклузивното интервју насловено „Видувањата за Западен

Read more

Пендаровски призна директен притисок на САД за промена на уставното име на Македонија

Претседателот Стево Пендаровски за „ТВ 24“ откри досега непознати моменти за преговорите за промена на името и уставните измени кои

Read more

САД ги повикувале останатите земји да не ја признаваат независноста на Македонија

Откако Македонија прогласи независност во 1991 година Државен секретар на САД, Џејмс Бејкер одиграл клучна улога во спречувањето Македонија да

Read more

Воени лица на САД кои обучувале терористи од УЧК, заедно биле извлечени од Арачиново во 2001 година

Поранешниот член на Претставничкиот дом во САД од демократската партија Глен Нај, во 2016 година, беше добитник на наградата на

Read more

Иран во паника по заканите од Македонија, Ајатолахот му се извини на Дане Талески

„Простете ни, погрешивме. Нема да се повтори“ – ова е краткиот твит на ајатолахот Али Хаменеи упатен кон македонскиот иден амбасадор

Read more