Предлог-законот за обештетување на стечајците на дневен ред на денешната собраниска Седница

Соопштение на Политичката партија Левица. Пратениците на Левица на 4-ти Април го поднесоа Предлог законот за материјално обезбедување на стечајците.

Read more

Предлогот на Левица за зголемување на посебниот додаток на децата со попреченост утре пред пратениците

Соопштение на Политичката партија Левица. Измените на Законот за заштита на децата, предложени од пратениците на Левица, ќе се најдат

Read more

Левица поднесе кривична пријава против спикерот Џафери заради систематско несвикување седници за пратенички прашања повеќе од една година

Соопштение на Политичката партија Левица Правниот тим на Политичката партија Левица, до Основното јавно обвинителство – Скопје, поднесе кривична пријава

Read more

Стопанската комора во паника од законите на Левица

Стопанската комора се испаничи од предложените законски измени и достави барање до претседателот на Собранието Талат Џафери, законодавниот дом да

Read more

(Видео) Апасиев: СДСМ и ДУИ гласаа против намалувањето на цените за патарините

Обраќањето на пратеникот Димитар Апасиев во Собранието на Република Македонија по повод предлог измената на Законот за јавни патишта. Измената

Read more

Апасиев од Собрание со поддршка за Асанж

Пратеникот од редовите на Левица Димитар Апасиев, на денешната Седница во Собранието се појави во маичка со ликот на Џулијан

Read more

СДСМ и ДУИ гласаа против намалувањето на патарините

Пред околу две седмици пратениците од редовите на Левица поднесоа предлог-закон со кој ќе се намалат патарините за 50%. Со

Read more

Позитивниот ефект на Левица врз законодавниот дом

Соопштение на Политичката партија Левица. Поради предложените измени на закони на Левица и актуeлизирање на проблемите од општествениот живот, сега

Read more

Пратениците на Левица остварија средба со рускиот амбасадор Бездникин во Собранието на Република Македонија

Соопштение на Политичката партија Левица. Денес, 16 март 2022 година (среда), со почеток во 13:00 часот, во репрезентативната „Струшка сала“

Read more

Замисли да си студент во Македонија

Пишува Марио Јанески – Претседател на Црвена Младина. Замисли имаш 18 години. Штотуку си завршил средно образование и треба да

Read more

Апасиев со историски говор од Парламент: Се плашите да чепнете онаму каде што има пари, а чепкате онаму каде што нема пари

Пратеникот од Левица, Димитар Апасиев, на вчерашната собраниска седница при гласањето на владините мерки за ублажување на кризата, силно ја

Read more