Русија ќе го национализира имотот на странските компании кои ќе се повлечат од земјата

Владината комисија за законски активности го одобри вториот пакет мерки за поддршка на економијата, вклучително и еден од механизмите за

Read more

Илјадници работници без плата за јануари, работодавците „казнети“ со опомена

Реакција на Левица – Трудов Сектор. Во Македонија да работиш и да не бидеш платен за тоа е секојдневие и

Read more

Додека текстилните работнички се предмет на експлоатација трудовиот инспекторат ги заштитува работодавачите

Реакција на Левица – ЛО Свети Николе. По пријава од страна на текстилни работнички од Свети Николе за нарушување на

Read more

(Видео) Левица нема да поддржи ребаланс на буџетот доколку не се реши статусот на сезонските работници

Реакција во Советот на Град Скопје од советниците на Левица. За реализација на Програмата за дополнителни активности на ЈП, што

Read more

Кираџиева: Социјална правда, еднаквост и намалување на јазот помеѓу работниците

Пишува: Весна Кираџиева – шесткратна шампионка на Македонија во маратон и координатор на Левица – Сектор спорт. Целта на зголемувањето

Read more

Левица: АД Европа ги третира своите вработени како модерни робови

Реакција на Левица – Сектор политичка економија. Нашиот сектор за Политичка Економија реагираше за големата разлика помеѓу исплатените плати и

Read more

Апасиев: Левица ќе предложи воведување на апанажа и за работниците

На претходната Седница на Собранието на Република Македонија, без разлика на етничка припадност, религиозна определба или политичка партија, како ретко

Read more

Левица: Со милионски профит АД Европа исплаќа минимални плати

Реакција на Левица – Сектор економија. Од милионскиот профит во АД Европа, ќар гледаат само нејзините директори и акционери. Компанијата,

Read more

Сите сме еднакви пред Уставот и законите или сепак не

Пишува: Катерина Јовановска, координатор на Левица – Трудов сектор и Советник во Град Скопје. Демократијата или  „владеење на народот” се

Read more

ССМ ја поздрави одлуката на Левица да го предложи Законот за минимална плата

Откако вчера на прес-конференцијата во собранието пратеникот Борислав Крмов објави дека политичката партија Левица го поднесе предлог-законот за изменување на

Read more

Левица го поднесе предлог-законот за минимална плата предложен од ССМ

Соопштение на Политичката партија Левица. На денешната прес-конференција, пратеникот Борислав Крмов објави дека политичката партија Левица го поднесе до Собрание

Read more