Полска воведе привремена гранична контрола со Словачка

Полска воведе привремени гранични контроли на границата со Словачка поради зголемување на илегалната миграција, изјави министерот за внатрешни работи и

Read more

Анджеј Дуда: Влезот на Украина и Молдавија во ЕУ е целта на нашето претседавање со Европската унија

Една од целите на полското претседателство со Европската унија во 2025 година ќе биде влез на Украина и Молдавија во

Read more

Ако Украина не успее да се одбрани, Полска ќе влезе во конфликт со Русија

Доколку Киев не успее да ја „одбрани својата независност“ на бојното поле, тогаш полската армија ќе мора да стане директен

Read more

Полска станува главен корисник на природните богатства на Украина

Од почетокот на конфликтот во Украина, полското раководство води конзистентна политика на зајакнување на своето влијание на украинската територија. Целта

Read more

Полскиот премиер: Големите Западни држави ги кочат санкциите против Русија

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки ја нарече Германија „главна кочница“ за новите санкции против Русија. „Во Европа ситуацијата е многу едноставна.

Read more

(Видео) Запленета муниција на вооружените сили на Украина која била произведена во Р. Бугарија

Одделот на Народната милиција на ДНР (Донечка Народна Република) покажа запленето оружје со потекло од НАТО, кое било заробено при

Read more

Забраната за извоз во Русија ќе биде почеток на нашето пропаѓање

Статус на Никола Петров, координатор на Левица – Земјоделски сектор. „Другари, на ваков дождлив ден сум шетал од маркет до

Read more

За новата мигрантска криза ЕУ ги обвини Русија, Турција и Белорусија

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки го обвини претседателот на Белорусија Александар Лукашенко дека во изминатите неколку месеци испратил десетици илјади мигранти

Read more

Што Полска се обидува да скрие во врска со почетоците на Втората светска војна?

На 20.12.2019 рускиот претседател Владимир Путин јавно излезе со остра реакција во врска со колективните лаги изнесени за почетоците и

Read more

Интернационализација на женската борба во Полска

Полска е една од најрестриктивните држави во Европа кога е во прашање абортусот, воедно е и меѓу ретките земји во

Read more