Пентагон ја шпионирал војската на Мексико, обвинува мексиканскиот претседател

Мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор го обвини Пентагон за шпионирање на неговата влада, по протекување информации во американските медиуми.

Read more

Скот Ритер: Пентагон намерно го намалува значењето на битката за Бахмут

Поранешниот американски разузнавач Скот Ритер рече дека шефот на Пентагон, Лојд Остин намерно не зборува за важноста на битката за

Read more

Украина ја одложува пролетната контраофанзива до лето

По обелоденувањето на доверливите документи, за кои Пентагон потврди дека се „веродостојни“, украинските власти најавуваат одложување на пролетната контраофанзива против

Read more

САД не побараа извинување од Русија за инцидентот со беспилотни летала

Соединетите држави не побараа од Русија да се извини за инцидентот со беспилотни летала оваа недела во Црното Море, изјави

Read more

Пентагон одбива да му достави на Хаг докази за наводните руски злосторства

Во администрацијата на Бајден се уште постои спор околу тоа дали да се соработува со меѓународниот суд во Хаг, бидејќи

Read more

Пентагон потроши најмалку 1,5 милиони долари за уништување на трите балони

Американската војска потрошила најмалку 1,5 милиони долари за да собори три летечки објекти за кои сега верува дека најверојатно биле

Read more